Pěstování jahod za pomoci netradičních hnojiv. Zkuste letos změnu a připravte se na úrodu jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Jahody patří mezi velmi oblíbené ovoce. Lidé si je dopřávají primárně v létě, ale ještě předtím se musí postarat o to, aby hezky vyrostly. K tomu je potřeba dobré hnojivo a správná péče.

Milovníci domácích jahod jistě tuší, že se správnou péčí o jahody se mohou vždy v létě těšit na hezkou úrodu. Někteří lidé však stále netuší, jak a kdy správně jahody hnojit. Na ty jsou nejlepší domácí hnojiva a je potřeba jim doplňovat určité látky, jež jsou pro tento druh ovoce nezbytné k jejich životu.

Jaké látky potřebují jahody

I jahody potřebují určité látky k tomu, aby se jim dařilo v růstu a neuhynuly. V první řadě potřebují jahody dusík, aby hezky rostly. Draslík u této rostliny podpoří kvetení a fosfor zlepší kořenový stav. Zároveň draslík jahodě dodává potřebnou energii, aby kvalitně rostla a bobule zrály.

Čpavek je vhodný pro jahody

Tato látka je pro jahody důležitá primárně na jaře nebo v momentě, kdy chcete jahody přesazovat. Při přesazování totiž listy mohou začít žloutnout a poté uhynout. Aby k tomu nedošlo, můžete si vytvořit domácí hnojivo se čpavkem. Připravte si 10 litrů čisté vody a do ní přidejte 3 polévkové lžíce čpavku. Vše promíchejte a roztok následně nalijte na rostlinu, kterou chcete pohnojit. Tuto metodu používejte maximálně 1 za 15 dní.

Využijte dřevěný popel

Jestliže doma topíte kotlem na tuhá paliva (dřevo), máte krb nebo pravidelně děláte oheň, využijte zbytek popela k tomu, abyste s ním pohnojili jahody. Odeberte 200 gramů popela a smíchejte ho se 3 litry vody. Tuto směs následně nalijte na jahody. Pokud se vám nebude chtít nic míchat, nasypte popel přímo pod jahody a zalijte je velkým množstvím vody. Díky druhému způsobu se navíc zbavíte mšic.

Fotografie: Pixabay

Jódová tinktura na jahody

Příprava jódového hnojiva je velmi jednoduchá a zvládne to i zahradník začátečník. Pokud si vyberete jako hnojivo právě jód, můžete se těšit na velké plody, které budou šťavnaté a krásně sladké. K výrobě hnojiva budete potřebovat pouze 5 kapek jódu a 10 litrů teplé vody. Tyto látky smíchejte a nakonec přilijte k jahodám.

Kyselina boritá pro více plodů

Jestliže máte dojem, že vaše jahodníky mají velmi málo plodů, možná jim chybí kyselina boritá. V takovém případě si připravte roztok, kterým jahodám pomůžete. Ve sklenici s teplou vodou si smíchejte 2 gramy prášku a počkejte, dokud se prášek zcela nerozpustí. Následně přelijte tekutinu do větší nádoby a přidejte 6 litrů čisté vody. Nakonec přisypte 1 gram manganistanu draselného a opět promíchejte. Nyní máte hotovo a můžete touto směsí zalévat jahody.

Sušené droždí nepatří jen do kuchyně

Velice levné, a přitom účinné hnojivo si může vyrobit doma každý, kdo nalezne sušené droždí. V případě, že byste rádi něčím pohnojili jahody, ale nechce se vám shánět v zahradnictví vhodné přípravky, využijte to, co máte doma. Jednou z variant může být i použití sušeného droždí. Smíchejte si 100 gramů sušeného droždí společně se 2 litry čisté vody a vše pečlivě promíchejte.

Fotografie: Pixabay

Poté si počkejte, dokud směs nezačne pěnit. Až se tak stane, přidejte ještě 10 litrů vody a poté s tímto přípravkem můžete hnojit jahody. Toto hnojivo je vhodné i pro další druhy ovoce, zeleniny a také pro některé pokojové rostliny. Efekt po použití tohoto hnojiva je vidět již po chvilce.

Využijte zelené hnojivo, které je zdarma

Nemusíte nutně shánět různé přípravky, abyste si připravili přírodní hnojivo na jahody. Stačí se totiž jít projít a nasbírat bylinky, které dokážou dodat jahodám potřebné látky. Nasbírejte si tedy pampelišku, řebříček, šalvěj, pšeničnou trávu, kopřivu nebo kostival obecný a nasekejte tyto rostliny ostrým nožem. Poté je vložte do plastové nádoby a zalijte teplou vodou. Na 1 kilo rostlin použijte 2 litry vody. Následně nechte 3 až 4 dny kvasit. Po 4 dnech můžete začít hnojit tímto hnojivem.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]