Vyrobení kapkové závlahy z PET lahví na zahradu: Svépomocí a skoro zadarmo

Fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pravidelné a dostatečné zalévání je jednou z nejnáročnějších činností, které péče o zahradu obnáší. Hlavně když pálí letní slunce, potřebují rostliny vláhy mnohem víc.

Zahradníka tak čeká další úsilí a vynaložená energie. Nicméně v některých případech je taková aktivita jednoduše nerealizovatelná. Proto vznikl systém kapkové závlahy, který funguje do značné míry automaticky. Všechny sazenice tak mají dostatek vody právě tehdy, když ji nejvíce potřebují. Jenže jak tento systém vyrobit doma? Vše záleží na prostředí, vašich možnostech a také potřebách jednotlivých rostlin.

Co dělá tento systém prakticky ideálním?

Hlavně v období horka a sucha je péče o vodní zdroje prioritou. Pro rostliny má voda zcela klíčový význam, na úbytku se však podílí také její zcela iracionální využívání. Systém odkapávání je tedy ideální proto, že voda se skutečně dostává jen tam, kde je potřeba. Existují dokonce i varianty natažené přímo ke kořenům.

Materiál a pomůcky

Pro rovnoměrné a pomalé odkapávání je potřeba postarat se o několik věcí. Budete v první řadě potřebovat plastové lahve různých velikosti, ideálně i tvarů. Nejdříve se chopte těch na 2,5 litru a se čtvercovou základnou, jde vlastně o malé kanystry. Odřízněte jim dno, budou sloužit jako vana pro menší lahev naplněnou vodou. Jakmile uděláte ze dna misku, dejte dovnitř 1,5litrovou lahev a změřte si, kde do ní bude potřeba vyvrtat otvor.

Ten by se měl nacházet pod okrajem větší lahve, stačí vám na to žhavá špička šroubováku. Klíčovou součástí je tzv. dýmka neboli kombinace staré utěrky a alobalu. Existují i kapkové systémy přímo na místo, tento vám však dovolí kapat do dálky. Látku nastříhejte na proužky, které ze 2 třetin zabalte do alobalu. Síla přilnutí alobalu určí, jak rychle nebo pomalu bude voda kapat. Moc to nepřehánějte, jinak se voda z nádoby k rostlinám vůbec nedostane.

Spojení látky a vody

Jakmile se vám do nádoby dostane pouze fólie, nic nenasaje, potřebujete tam dostat látku. Vodu nalijte do lahve, jakmile bude plná a otevřená, začne voda proudit ven. Uzavřením se dá proud pohodlně kontrolovat. Lahev dejte do vany a nechte ji naplnit vodou tak, aby se hladiny dotýkala látka v alobalu. Jakmile začne látka vodu nasávat, bude po nějaké době kapat z druhého konce. Ideální místo je v rohu vany, kde bude „dýmka“ nejstabilnější.

Odšroubujte uzávěr lahve a nechte něco natéct do vany, pak ji opět zašroubujte. Kapání na druhé straně začne asi za 10–15 minut. Nebojte se toho, že voda kape pomalu, rostliny potřebují stálý, ale jemný příkon. Při správném nastavení a výsledných podmínkách by měla spadnout jedna kapka asi za 20–25 vteřin.

Ideální nastavení a sledování sytému

Každou tuto „jednotku“ dejte přímo k potřebným rostlinám a nakloňte také dýmky. Možná bude potřeba ještě nějaká podpěra, ale to snadno vyřeší například větvička nebo kousek drátu. Klíčové je, že se voda bude bez dozoru dostávat přímo ke kořenům rostliny. Asi budete časem překvapení, že voda tolik neubývá. Právě proto je tento systém velmi praktický a strategický hlavně během letních veder. Podle intenzity vám voda klidně vydrží celý den.

Časem sami zjistíte, jaký rytmus a nastavení jsou pro vaši zahradu nejlepší, to bohužel není možné předem stanovit. Jisté však je, že vody bude nakonec pro lepší výsledek potřeba mnohem méně.

Zdroj: Srecna

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]