Pěstování orchidejí nemusí být náročné, snadné kroky zaručí úspěch

Fotografie: Freepik

Kvetoucí orchideje jsou nádherná podívaná. Většina lidí tvrdí, že tyto květiny jsou jedny z nejkrásnějších. Pěstování orchideje však není příliš snadné a na konci období květu se většina lidí této rostlinky zbavuje, jelikož neví, jak o ni dále pečovat. Vy to ale dělat nemusíte. Péče není ani z poloviny tak náročná, jak se o ní traduje. Stačí vyzkoušet tento jednoduchý trik, díky kterému vaše orchidej pokvete mnohem rychleji.

Ačkoli orchideje pocházejí z deštného pralesa, nevyžadují ani zdaleka tolik vody, kolik jim většinou dopřáváme. Většina problémů s těmito rostlinami pramení právě z toho, že je příliš přeléváme nebo nevíme, kam je umístit, aby se jim dobře dařilo.

Metoda s mýdlem

Pokud i vaše orchidej skomírá a vy už nevíte, jak ji oživit, zkuste tento jednoduchý trik. Budete potřebovat jen jednu věc – tekuté mýdlo. Připadá vám to přitažené za vlasy? Ano, tato metoda zní poněkud netradičně, ale skutečně funguje.

Fotografie: Freepik

Jak postupovat?

  • Naplňte dřez vodou a přidejte do vody trochu tekutého mýdla.
  • Vložte květináč s orchidejí do umyvadla a nechejte asi 5 minut odstát.
  • Listy orchidejí důkladně omyjte směsí vody a tekutého mýdla.
  • Počkejte, až listy uschnou, a poté vraťte orchidej na své obvyklé místo.
Fotografie: Pixabay

Česneková voda

Další a velmi účinnou metodou je i použití česnekové vody. Jak to funguje? Česneková voda stimuluje růst kořenů a dodává rostlině nutné živiny.

Budete potřebovat:

  • Litr vody
  • Tři stroužky česneku

Vodu je nutné převařit. Poté ji nechte odstát, až zcela vychladne. Přidejte do ní rozmačkaný a oloupaný česnek a nechte den odstát. Odstátou česnekovou vodu poté nalijte do vyšší misky a do ní uložte průhledný květináč s orchidejí.

Nechte česnekovou vodu působit a dejte květině čas, aby mohla absorbovat svou potřebnou dávku vody. Pak květináče nechte okapat a vraťte rostlinu na své původní místo. Výsledky by se měly dostavit přibližně do jednoho měsíce.

Fotografie: Freepik

Živiny z česneku pomohou rostlině, aby lépe rostla, a díky tomu může častěji kvést a být silná. Odborníci na pěstování orchidejí tuto metodou využívají například před výstavami, aby dosáhli největších květů a mohly vyhrát nějakou cenu.

Nedoporučuje se metodu využívat zcela pravidelně, protože by nadbytek česnekových silic mohl rostlinu poškodit, ale párkrát do roka na oživení je to jistě velmi dobrý nápad.