Pěstování orchidejí nemusí být náročné, snadné kroky zaručí úspěch

Fotografie: Freepik

Kvetoucí orchideje jsou nádherná podívaná. Většina lidí tvrdí, že tyto květiny jsou jedny z nejkrásnějších. Pěstování orchideje však není příliš snadné a na konci období květu se většina lidí této rostlinky zbavuje, jelikož neví, jak o ni dále pečovat. Vy to ale dělat nemusíte. Péče není ani z poloviny tak náročná, jak se o ní traduje. Stačí vyzkoušet tento jednoduchý trik, díky kterému vaše orchidej pokvete mnohem rychleji.

Ačkoli orchideje pocházejí z deštného pralesa, nevyžadují ani zdaleka tolik vody, kolik jim většinou dopřáváme. Většina problémů s těmito rostlinami pramení právě z toho, že je příliš přeléváme nebo nevíme, kam je umístit, aby se jim dobře dařilo.

Metoda s mýdlem

Pokud i vaše orchidej skomírá a vy už nevíte, jak ji oživit, zkuste tento jednoduchý trik. Budete potřebovat jen jednu věc – tekuté mýdlo. Připadá vám to přitažené za vlasy? Ano, tato metoda zní poněkud netradičně, ale skutečně funguje.

Fotografie: Freepik

Jak postupovat?

  • Naplňte dřez vodou a přidejte do vody trochu tekutého mýdla.
  • Vložte květináč s orchidejí do umyvadla a nechejte asi 5 minut odstát.
  • Listy orchidejí důkladně omyjte směsí vody a tekutého mýdla.
  • Počkejte, až listy uschnou, a poté vraťte orchidej na své obvyklé místo.
Fotografie: Pixabay

Česneková voda

Další a velmi účinnou metodou je i použití česnekové vody. Jak to funguje? Česneková voda stimuluje růst kořenů a dodává rostlině nutné živiny.

Budete potřebovat:

  • Litr vody
  • Tři stroužky česneku

Vodu je nutné převařit. Poté ji nechte odstát, až zcela vychladne. Přidejte do ní rozmačkaný a oloupaný česnek a nechte den odstát. Odstátou česnekovou vodu poté nalijte do vyšší misky a do ní uložte průhledný květináč s orchidejí.

Nechte česnekovou vodu působit a dejte květině čas, aby mohla absorbovat svou potřebnou dávku vody. Pak květináče nechte okapat a vraťte rostlinu na své původní místo. Výsledky by se měly dostavit přibližně do jednoho měsíce.

Fotografie: Freepik

Živiny z česneku pomohou rostlině, aby lépe rostla, a díky tomu může častěji kvést a být silná. Odborníci na pěstování orchidejí tuto metodou využívají například před výstavami, aby dosáhli největších květů a mohly vyhrát nějakou cenu.

Nedoporučuje se metodu využívat zcela pravidelně, protože by nadbytek česnekových silic mohl rostlinu poškodit, ale párkrát do roka na oživení je to jistě velmi dobrý nápad.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]