Bobkový list lze vypěstovat i doma v květináči na parapetu

Bobkový list si sice můžete koupit, sušený v sáčku, ale také si ho můžete vypěstovat. A to snadněji, než si myslíte. Najednou budete mít doma doslova neomezenou zásobu. A tak ho můžete používat do všeho, do čeho se hodí. Je to svíčková, jsou to guláše, je to pečené maso, ale třeba i nakládané sýry nebo uzeniny. Všude tam by měl být. A jak udělat, abyste si ho mohli vždy utrhnout, kolik ho bude třeba?

Známá rostlina

Bobkový list je nyní znám hlavně jako koření do jídel. Přitom má velmi zajímavou historii. Je s ní spojený fakt, že byl považován za posvátnou rostlinu, která byla určitým symbolem úcty. Jak by také ne, když bobkový list je v podstatě vavřín, ze kterého se vyráběly různé věnce a koruny.

Mimo to, že se nyní používá v oblasti vaření nelze zapomínat na řadu zdravotních kladů. Je základem různých domácích léků a mastí, stejně jako se může využívat v oblasti aromaterapie. I to jsou důvody, proč si bobkový list vypěstovat.

Naklíčení jako základ

Stejně jako u jakékoliv jiné rostliny, tak i v případě že chcete pěstovat bobkový list, je vhodné opatřit si semena a ty nechat naklíčit. Nejlépe ve vlhké gáze nebo buničině. Jakmile jsou vidět klíčky, můžete se pustit do samotného sázení.

Nejprve sázejte do menších květináčů, kde vytvoříte jenom malé sazenice. Až podle toho, která semena se ujmou a která ne, je můžete klasicky přesadit do většího květináče, kde už bude bobkový list růst trvale.

Snadné rozmnožení

Pokud bobkový list už pěstujete, a chcete další květináče, nemusíte postupovat opět od semen. Bobkový list se dá snadno takzvaně řízkovat. Stačí odříznout jednu větvičku, asi 20 centimetrů dlouhou.

Tu rozdělte na části vždy se třemi listy, udělejte šikmý řez, ošetřete stimulátorem kořenů a můžete zasadit. Pravidelně zalévejte, hnojte a uvidíte, že i obyčejná větvička se velmi brzy ujme.

Přesazení může být potřeba

Pamatujte také na to, že jsou situace, kdy bobkový list bude vyžadovat i přesazení. A to pokud mu současný květináč nebude dostačovat. Nejde o nic složitého. Pouze je třeba mít správně velkou nádobu, kvalitní zeminu a snažit se nijak nepoškodit kořenový systém rostliny.

Péče je hračkou

Když už necháváte svůj bobkový list jenom tak růst, nezapomínejte na péči. Ideální je teplota 15 – 20 stupňů v létě a 10 – 12 stupňů během zimy. Vavřín také miluje vlhké prostředí. Do toho ho dejte a klidně ho také postřikujte vodou. Dále už stačí věnovat se pravidelnému zalévání a hnojení a vše by se vám mělo dařit.

A když budete bobkový list potřebovat, stačí si ho jednoduše z rostliny utrhnout. Takto ho použijete čerstvý, což vás překvapí tím, jak výrazná vůně se z něho bude linout. Tam kde jste použili několik sušených, bude stačit jeden čerstvý.

Fotografie: DepositPhotos, Krashevseh

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]