Proč potřebujeme bezpodmínečně ve svém životě rostliny

Studie jasně prokázaly, že rostliny zlepšují kreativitu, koncentraci a náladu. Snižují únavu a stres, čímž přispívají k posílení obranyschopnosti těla. Asi už každý slyšel nebo četl, že absorbují toxiny v interiéru, produkují kyslík a zvyšují vlhkost. V kancelářských budovách dokonce snižují úroveň hluku. Jsou to výteční léčitelé, kterým za své služby vlastně neplatíte. Zaplatíte pouze jednou, když si je koupíte.

Rostliny proti znečištění

Znečištění je na naší planetě na vzestupu, zvlášť, pokud žijete v hustém/rušném městě. Takové znečištění působí negativně na celkové zdraví člověka. A netýká se to pouze pobytu venku. Znečištěné jsou i vnitřní prostory. Všechny ty lepidla, barvy, umělé materiály.

Syndrom nemocné budovy je termín, který se používá k popisu příznaků, které zažívají jinak zdraví pracující lidé ve velkých komerčních budovách. Jsou to náhlé alergie, poruchy nervového systému, závratě, únava, respirační onemocnění, štípání očí nebo v nose, bolesti hlavy.

V roce 1989 Dr. Bill Wolverton, přední vědec zabývající se znečištěním ovzduší z NASA, odhalil, že: Když jsou obyvatelé budovy na určitou dobu pryč, příznaky obvykle zmizí, ale po návratu do budovy se znovu objeví.

A příčina? Znečištění vnitřního ovzduší. Znečištění vnitřního ovzduší ze syntetických stavebních materiálů, plísní ve vzduchu, virů a dalších znečišťujících látek. Nejčastěji se vyskytující toxiny: benzen, formaldehyd, trichlorethylen, xylen a toluen. Ovšem nejsou to jen velké komerční budovy. Tyto sloučeniny lze nalézt téměř v každé domácnosti.

Zpátky k přírodě

Když se necítíme úplně nejlépe, je úžasné, jaké zázraky dokáže procházka lesoparkem. Je to proto, že když se dostaneme do kontaktu s přírodou, snižujeme duševní únavu a stres a zároveň zvyšujeme relaxaci a své sebevědomí. Ukázalo se, že i krátkodobé vystavení přírodě má neskutečně blahodárné účinky.

Tato studie ukazuje, že dotýkat se skutečných listů rostlin či kůry stromů vyvolává uklidňující účinek. Další studie zjistila, že přítomnost pokojových rostlin zvyšuje pracovní výkon, zlepšuje pohodu zaměstnanců a zaměstnanci bývají mnohem méně nemocní. Existuje spousta rostlin, které mají vysokou schopnost čistit ovzduší od některých toxinů. Pokojové rostliny patří tedy nejen do domácnosti, ale i do kanceláří.

Fotografie: Pixabay