Rozinky jsou efektivním spojencem v boji proti cholesterolu, zácpě a depresím

Rozinky jsou velmi oblíbenou surovinou, která se přidává do různých koláčů, buchet, náplní, nebo zákusků. Málokdo však tuší, jakou léčivou moc má tohle nenápadné sušené ovoce, které se připravuje z vypeckovaných hroznů. Proč je tedy vhodné rozinky pravidelně konzumovat? To vám právě nyní objasníme.

Rozinky jsou vhodné i pro ty, kteří hubnou

Původně se odborníci domnívali, že rozinky mohou přispět k přibývání na váze, avšak není tomu tak. Tohle sladké sušené ovoce totiž obsahuje přírodní cukr zvaný fruktóza, jenž je prospěšný pro tělo. Je přeměněn na energii, nikoliv na tukové zásoby. Proto mohou rozinky bez výčitek konzumovat i lidé, kteří momentálně absolvují redukční dietu, nebo si celoživotně hlídají hmotnost. 

Fotografie: Freepik

Léčivé účinky rozinek

A proč jsou vlastně rozinky tak prospěšné? Snižují totiž chuť k jídlu, podporují zdravý kardiovaskulární aparát, zabraňují únavě a také vzniku depresí. Zhruba 50 gramů rozinek denně se doporučuje konzumovat lidem, kteří jsou fyzicky velmi aktivní, tudíž sportovcům, nebo rovněž těm, co mají zvýšenou intelektuální zátěž. Rozinky podpoří energii organismu. 

Skvělé proti zácpě i retenci tekutiny v těle

Protože rozinky obsahují i značný podíl vlákniny, jsou vhodné pro ty jedince, kteří se často potýkají se zácpu, nebo zhoršenou funkcí střev. Kromě toho podpoří i snížení cholesterolu v krvi, což je velmi pozitivní zpráva. Pakliže máte obtíže s trávením, svůj žaludek ozdravíte následujícím způsobem: asi hrst rozinek namočte do sklenice čisté vody a nechte přes noc louhovat. Ráno pak nasáklé sušené ovoce konzumujte, ideálně nalačno. Váš trávicí proces bude opět v kondici.

Dále rozinky pomohou i s redukcí zadržované tekutiny v těle, jelikož obsahují draslík. Ten mimo jiné zabrání dalšímu hromadění vody v organismu a podpoří snížení krevního tlaku. Zázračné jsou rozinky i proto, že obsahují takzvané polyfenoly, což jsou antioxidanty, jenž hrají důležitou roli v prevenci vzniku onkologických onemocnění. 

Fotografie: Pixabay

Doplní železo a zregulují hormonální hladinu v krvi

Rozinky jsou vhodné i pro ty lidi, kteří bojují s anémií (chudokrevností). Doplní skvěle chybějící železo. Především pak by se na konzumaci rozinek měly zaměřit těhotné ženy, které vzhledem ke svému požehnanému stavu mohou mít určitý deficit železa i jiných minerálních látek.

A jelikož toto skvělé sušené ovoce obsahuje i bór, pomůže udržet také zdravé kosti, zreguluje hladinu hormonů v krvi a podpoří tvorbu vitamínu D. Bór bývá indikován například při osteoporózách.  

Jako afrodiziakum v pokročilém věku

Někteří vědci se domnívají, že rozinky mohou působit i jako jakési afrodiziakum. V Indii dokonce v tomto smyslu probíhá určitý rituál, který je spojen s konzumací mléka s rozinkami hned po svatbě. Má zajistit zdravé libido manželů. Ostatně nápoj tohoto druhu můžete vyzkoušet i sami v domácích podmínkách. Postačí svařit několik rozinek s šálkem mléka.

Úvodní Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]