Přesazování orchidejí není složité. Stačí se naučit jednoduchý postup

Květiny, které když kvetou, fascinují svým vzhledem. To jsou orchideje. Na trhu se jich objevuje neuvěřitelné množství, v kterém si každý najdu tu pravou. Nejvhodnějším druhem pro začátečníky je takzvaná Phalaenopsis. Pěstování orchidejí není nic složitého, je ale důležité myslet na jednu základní věc, a to je ta, že orchideje potřebují přístup kyslíku a světla ke kořenům, proto byste je neměli vysazovat do nádob uzavřených.

Co potřebujete k přesazování orchideje

Vzhledem k tomu, že orchidej potřebuje již zmíněný přístup světla a vzduchu ke kořenům, volba květináče bude celkem oříšek. Lze to ale vyřešit velice jednoduše obyčejným košem, který má v sobě přirozeně otvory, které by měly květině vyhovovat. Co tedy k přesazování budete potřebovat?

  • dřevěný, nebo bambusový koš
  • rašeliník (říká se mu taktéž mech Sphagnum)
  • kůra ze stromu (větší a menší kousky)

Jak postupovat?

Na dno dřevěného, nebo bambusového koše umístěte trochu rašeliníku (mechu Sphagnum), abyste zakryli celý jeho povrch a rovněž i stěny koše.

Poté přidejte vrstvu kůry ze stromu a následně vložte orchidej, kterou zasypejte substrátem, vhodným na tyto rostliny. Na substrát pak ještě nakonec umístěte trochu rašeliníku a máte hotovo!

Pěstování orchideje

Pokud máte zdárně přesazeno, je zapotřebí se následně o orchidej zodpovědně starat, aby vám prospívala. Květina potřebuje světlo a teplo, zhruba kolem 20 stupňů Celsia. Nikdy ji ale nevystavujte na přímé slunce. Rovněž jí neprospívá místo, kde profukuje. Vhodné je orchidej jednou až dvakrát denně kropit vodou.

Co se týká zálivky, vyvarujte se přelití květiny. Ideální je, pokud budete orchidej zalévat dešťovou vodou, dobrá je však i destilovaná. Doporučuje se květině dopřát i jednotýdenní lázeň, kdy ji ponoříte do nádoby s vodou a posléze necháte okapat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]