Březnová péče o zahradu zajistí zdraví i velkou úrodu

Péče o zahradu je dlouhodobý proces, který je třeba započít ve správný čas. A tím časem je březen. Máte proto nejvyšší čas začít. Abyste věděli, čemu byste se v tento měsíc měli na zahradě věnovat, je tu náš návod, který vás vším provede krok za krokem.

Ochrana před sluncem

Zaměřte se na ochranu vašich stromů před sluncem. I když se to nezdá, silné slunečné paprsky mohou vaše stromy popálit. Řešení je v takovém případě jednoduché. Nachystejte si roztok vody a vápna a strom jím natřete.

Prořezávání

Základní krok péče o zahradu. Prořezávání je velmi důležité jak proto, že dáte stromu správný vzhled, ale také zajistíte tvorbu nových výhonků. A spolu s tím dojde také k větší úrodě, která překoná roky předchozí.

Eliminace škůdců

Během zimy, kdy jste se o zahradu příliš nestarali, se na ní mohla objevit celá řada škůdců. S těmi je třeba zatočit. Zkontrolujte zdraví stromů, ale i rostlin. Pokud škůdce objevíte, vyzkoušejte osvědčené chemické, ale i přírodní postupy.

Ochrana před škůdci

Když se vám povedlo se škůdců zbavit, myslete také na ochranu vaší zahrady před dalšími. Vhodné jsou různé postřiky, které rostliny a stromy ochrání. To následně budou zdravější a to se projeví na jejich vzhledu, ale i na úrodě.

Začnete také s výsadbou

Péče o zahradu v březnu souvisí také s tím, že se už můžete pustit do první výsadby. V tomto období se hodí začít si předpěstovat sazenice, jako například rajčat, které dáte do skleníku. Stejně tak můžete začít i s paprikami.

Určitě je dobré začít přemýšlet i nad výsadbou brambor. Na konci března vyberte ty, které necháte naklíčit a které budou později na vaší zahradě zasazeny.

Kromě těchto druhů zeleniny je vhodné opatřit si i sadbu cibule, kterou však zatím udržujte jenom připravenou v chladu. Čas na sázení teprve přijde.

Věnujte se také okrasné části zahrady

Není to jenom užitková část, které byste měli věnovat pozornost. Je to i ta okrasná. Péče o zahradu během měsíce března vyžaduje to, abyste se začali soustředit na své růže. Které budete opečovávat.

Dále se můžete pustit také do zasívání některých druhů okrasných květin. Mezi ty, které jsou k tomu vhodné, patří třeba Antirrhinum, Heliotropium nebo Matthiola.

Fotografie: Gabot

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]