Léčivá síla volně rostoucích rostlin. Poznejte, které z nich vám pomohou léčit různé neduhy

Fotografie: Freepik

Tyto volně rostoucí rostliny lidé sbírali pro jejich léčivé účinky již po celá staletí. Mohou být jak dobrou pomocí s problémy, tak pěknou dekorací zahrádek.

V současné době může být pěstování a následné používání těchto léčivých rostlin velmi užitečné pro mnoho zahrádkářů, kteří se zajímají o zdravý životní styl. I když tyto domácí prostředky nikdy nenahradí odbornou lékařskou péči, je příjemné mít pocit, že nejste bezmocní, pokud byste se nakonec ocitli v nouzi. Níže se tak můžete podívat na několik léčivých rostlin, které je možné najít volně v přírodě a vyplnit jimi svou zahrádku.

Chutné ostružiny, jejichž listy pomáhají při zažívacích potížích

Ano, jejich plody jsou sice chutné, ale věděli jste, že ostružinové listy pomáhají při průjmu nebo že se z nich díky jejich adstringentnímu charakteru dá vyrobit ústní voda? Léčivý ostružinový čaj tak můžete připravit tím, že zalijete natrhané listy téměř vroucí vodou a necháte je 5 až 10 minut louhovat. Standardní poměr je asi 75 gramů čerstvých listů nebo 30 gramů sušené byliny na jeden šálek horké vody. Nálev se musí užívat v den jeho přípravy.

Fotografie: Unsplash

Meduňka, prostředek proti nespavosti

Tato rostlina je vynikajícím prostředkem, který dokáže léčit opary, a často se používá také jako uklidňující čaj proti nespavosti. Německá Komise E (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) dokonce uvádí meduňku jako účinnější prostředek proti oparům než běžné léky, které získáte na předpis od doktora. Čerstvé listy tak stačí pouze rozdrtit a přiložit je na bolavá místa, nebo můžete použít krém obsahující vysokou koncentraci meduňky. Mimo to je tato rostlina velmi dobrým doplňkem limonád a domácích šťáv.

Zbavte se se vyrážek za pomoci levandule

Levandule, která se dnes převážně používá jako vonná látka, se již od starověku využívala k odpuzování hmyzu, k léčbě kousnutí hmyzem, popálenin a kožních onemocnění. Její účinky jsou však natolik silné, že dokáže zmírnit různé otoky a vyrážky. Jeden ze způsobů užití je tak přiložit rozdrcené listy levandule na postižené místo, nebo vyrobit léčivý olej. Ten vytvoříte tak, že sklenici naplníte sušenými listy a zalijete je olivovým olejem. Poté je necháte 6–8 týdnů nasáknout a následně ho můžete použít na veškeré kožní problémy.

Fotografie: Unsplash

Řebříček, který používal sám Achilleus

Řebříček je silně hojivá bylina, kterou podle mýtů již používali starořečtí bohové. Dokáže vyléčit modřiny, řezné rány a odřeniny. Její rodové jméno je dokonce odvozeno od bájné řecké postavy Achillea, který ji údajně nosil s sebou k ošetření zranění v boji. Rozdrcené listy a květy přiložené na řezné rány a škrábance mohou zastavit krvácení a snížit riziko infekce. Listy podporují srážení krve a působí antisepticky. V minulosti se řebříček sušil, práškoval a míchal s vodou z jitrocele.

Lopuch vám pomůže vyčistit krev

Kořeny a listy lopuchu jsou vynikající jaterní dezinfekcí a pomáhají čistit tělo a krev. Mnoho lidí používá tuto rostlinu proto, aby se zbavili problémů s akné a různých ekzémů, protože velmi pozitivně působí na řadu kožních nemocí.

Lopuch nejlépe využijete tak, že si připravíte tinkturu z jeho sušeného kořene a alkoholu, kterou budete následně konzumovat po 10–20 kapkách denně. Můžete také jíst čerstvé listy a kořeny. Avšak předtím, než k tomu dojde, je potřeba je řádně vyvařit ve vodě, abyste odstranili jejich hořkost.

Fotografie: Pixabay

Pampeliška povzbudí vaše trávení

Pampeliška má velmi pozitivní účinky na játra a žlučník, jelikož povzbuzuje trávicí ústrojí. Pokud těchto léčivých účinků chcete využít, smíchejte jednu polévkovou lžíci sušeného kořene v šálku horké vody a výslednou tinkturu poté užívejte až třikrát denně. Někteří odborníci doporučují tinkturu na bázi alkoholu, protože obsažené hořké látky jsou v něm lépe rozpustné. Jako mírné diuretikum nebo prostředek povzbuzující chuť k jídlu lze pak 1 až 2 polévkové lžíce sušených listů přidat do šálku vroucí vody a pít jako odvar.

Zdroj: Outdoorlife

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]