Zdokonalte pěstování orchidejí a rostliny se vám odmění dokonalým květem

Pěstování orchidejí není nijak náročné. Tyto rostliny jsou poměrně odolné a pokud zapomenete i několik dní na zálivku, nic se s nimi nestane. Jednou za čas je ponoříte do lavoru s vodou, ony si nasají potřebnou vláhu a vydrží zase několik dní bez zálivky. Hlavní důvod, proč si orchideje vlastně lidé pořizují je ten, že mají oslňující květy, které rozzáří kdejakou místnost v bytě. Pokud chcete podpořit nejen krásu květu, ale i růst své rostliny, zde je pár praktických rad.

Zlepšováky pro krásnější květ a příznivý růst orchidejí

K oživení rostliny potřebujete jen pár přírodních produktů:

  • Česnek a voda: nejprve si uvařte asi litr vody v rendlíku, pak ji odstavte z plotny a vložte do ní tři oloupané stroužky česneku. Nechte je v tekutině naložené asi 24 hodin. Další den do česnekového výluhu ponořte na půl hodiny svou orchidej a přebytečnou vodu následně odlijte. Také nezapomeňte opláchnout případně její kořeny. Výsledek uvidíte za pár dní. Roztokem raději květinu nezalévejte, mohl by totiž u květiny způsobit rozvoj plísně.
  • Banán a voda: banánovou slupku nakrájejte na menší kusy a vložte do litru vody, nechte louhovat asi tři dny v chladničce. Výsledný roztok nezapomeňte zředit dešťovou vodou ideálně v poměru jedna ku jedné. Orchidej tímto hnojivem pravidelně zalévejte a budou růst do krásy.

Pomohou i speciální hnojiva ze zahradnictví

V zahradnictví je možné si zakoupit i speciální tekutá hnojiva na orchideje. Ta v předepsaném poměru naředíte a rostlinu hnojíte. Na trhu jsou k dostání i tyčinky, které dodají květině potřebné živiny. Ty se aplikují přímo do půdy, kterou je orchidej obklopená. Frekvence hnojení těmito způsoby se doporučuje jednou za dva měsíce.

Vždy je vhodné se řídit radami na obalu zakoupeného hnojiva, kde naleznete poměry k ředění i informace o tom, kolik tyčinek je možné zakomponovat do půdy k rostlině. V neposlední řadě existuje i výživa ve spreji, které se říká listová. Ta poskytne orchidejím okamžitou dávku živin. Stačí je jen postříkat.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]