Zkušený pěstitel prozradil tajemství úspěchu domácího pěstování orchidejí

Fotografie: iStock

Orchideje jsou exoticky vyhlížející pokojové rostliny, které bývají mezi lidmi velice oblíbené. Zejména proto, že mají krásné květy. Avšak ty si majitel užije jen párkrát za rok, pokud se o svou květinu stará standardními metodami. Následující tipy zkušeného zahradníka pomohou vaši orchidej oživit a urychlit její kvetení.

Jak podpořit květ orchidejí?

Co se týká samotného květu, orchidej nabízí poměrně skromné časové období. Kvete totiž jen 3 měsíce v roce (tj. 2 až 3x za rok). Někdy se dokonce u rostliny může kvetení značně zpozdit. Díky radám zahradníka můžete tento proces znormalizovat či urychlit. Jak na to?

Fotografie: Freepik
  • Orchidej přesuňte na chladnější místo, ideálně do místnosti, kde je teplota do 15 stupňů Celsia.
  • Rostlině nedodávejte hnojiva s obsahem dusíku, ten snižte na minimum. Naopak dodejte orchidejím fosfor, jenž stimuluje růst květů.
  • Vzduch kolem orchideje pravidelně zvlhčujte například rozprašovačem, nebo difuzérem a rostlinu dejte na tmavší místo (na pět dní cca), v kterém dojde k stimulaci tvorby pupenů. Tato metoda je vhodná jen pro dospělé a zdravé orchideje.
  • Místo zalévání dejte do květináče k orchideji několik kostek ledu.
  • Pokud spatříte rozvíjející se kořeny u orchideje, rostlina stále potřebuje na květ čas. Až bude toto období u konce, začne konečně kvést.
Fotografie: Freepik

Další obecná péče o orchideje

Aby vaše orchideje přes rok dobře prospívaly, postavte je na slunné místo (nikoliv na přímo slunce) a snažte se je nepřemisťovat příliš často. Náchylné mohou být i na průvan. Zálivku provádějte zhruba dvakrát do týdně. Ideálně tak, že květináč s rostlinou ponoříte do dešťové či odstáté vody, necháte chvíli nasáknout a následně přebytečnou tekutinu odlijete.

Hnojiva používejte speciální na orchideje, nebo si můžete připravit svá vlastní ekologická. Například z banánové slupky, nebo z brambor (vhodný je vychlazený výluh z neloupaných brambor).

Fotografie: Freepik