Přírodní hnojiva podpoří růst a úrodu okurek

I zkušení zahrádkáři se někdy potýkají s problémy u pěstování okurek na zahradě. Může se stát, že nebudou vůbec plodit, či jejich kořeny napadnou škůdci. Když pak přeci jen plody vyrostou, občas se stane, že nevypadají tak, jak by si domácí pěstitelé představovali. Různě se kroutí a nejsou pravidelných tvarů. I žluté listy a plísně jsou problém. Aby okurky na zahradě prospívaly, je zapotřebí je pravidelně hnojit, nejlépe organickými hnojivy. Jak na to?

Okurka a její pěstování

Okurky jsou původem z Číny a Indie a celým jménem je nazýváme okurky seté, ty jsou nejčastěji pěstovanou plodící rostlinou v našich končinách. Zahrádkáři jejich plody nejraději nakládají do sladkokyselých nálevů. Tak vzniknou všemi známé a oblíbené „kvašáky“. Jak ale podpořit úrodu přírodními cestami? Okurky je nutné hnojit, čím nejlépe?

  • Nejznámější druh organického hnojiva je slepičí trus: ten je nutné vždy rozpustit ve vodě a nechat odstát, až poté okurky kropit. Čerstvý slepičí trus na záhonky nikdy nedávejte. Tento druh hnojiva rostlině dodá především značné množství potřebného fosforu.
  • Dalším známým typem organického hnojiva je ten kravský: obsahuje taktéž mnoho důležitých živin. Hnůj použijte k zálivce stejným způsobem jako slepičí, rozpusťte v kýblu s vodou, promíchejte, nechte den odstát a kropte okurky.

Další nezvyklé druhy organických hnojiv na okurky

Zahrádkáři mohou k podpoření pěstování okurek použít i ovčí, nebo kozí hnůj, ten je ovšem dost silný a je potřeba s ním nakládat opatrně. Může totiž způsobit přebujelý růst okurek. Obsahuje hlavně mnoho dusíkatých látek.

Někdy je k vidění i používání prasečího hnoje, který je obzvlášť vhodný na pěstování celeru, či maliníků. Je plný draslíku. A pokud chováte koně, můžete použít na zahradu jako přírodní hnojivo i hnůj koňský, který je téměř složením srovnatelný s kravským.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]