Pěstování okurek zvládne i začátečník. Základem je správná sadba

Pěstování okurek je v našich končinách celkem populární. Také proto, že se jedná o zeleninu celkem nenáročnou. Pokud chcete také začít, dáme vám několik rad, se kterými to půjde více než dobře. Díky tomu bude sklizeň konečně taková, jak očekáváte.

Základem při pěstování okurek je sadba

Důležité je při pěstování okurek neudělat chybu hned na začátku. Pokud se má vše povést, je třeba okurky nejprve správně vysadit. Jako první si vytvořte bedny, které naplníte pískem a až na něj dáte kvalitní zeminu plnou výživných látek, které jsou pro pěstování okurek nezbytné. Zeminy by zde mělo být nejméně 5 centimetrů.

Právě do této zeminy následně sázíte své okurky. Tedy nejprve semena, která je vhodné umístit asi do hloubky jednoho centimetru. Následně bednu zakryjte plastem nebo sklem, abyste v ní dokázali udržet jak teplo, tak i vlhko.

Nezapomeňte pečovat o sazenice

Z jednotlivých semen by se postupně měly vytvořit sazenice okurek. Počítejte s tím, že se neujmou všechna semena. I proto je při pěstování okurek myslet na to, že je vhodné použít spíše více semen a čekat, která se ujmou. Vždy je lepší mít sazenic více, než aby došlo k tomu, že jich budeme mít málo.

Součástí péče o sazenice je následně jejich přesazení. Když se v základní bedně objeví, přesaďte je. Dobře mohou pomoci například tablety jiffy, stejně jako můžete použít plate od vajec, do kterých dáte kvalitní substrát. Takto už pěstujete sazenice samostatně.

Přesun na zahradu

Když mají sazenice potřebnou velikost a také potřebnou sílu, můžete se pustit do jejich přesunu na zahradu. Základem je vykopání řádku o hloubce zhruba 25 centimetrů, do kterého přijde kvalitní zemina a humus. Do něho se následně sází jednotlivé sazenice. Výhodou pěstování v rašelinových tabletách i v platech od vajec je to, že obojí vložíte do země, bez nutnosti sazenice vyjímat.

Hustota pěstování okurek, tedy hustota sazenic by měla být asi taková, že na řádku o délce 2 metrů budete mít kolem deseti jednotlivých rostlin. Dále nezapomínejte jejich okolí také obložit buď vrstvou textilie, nebo vrstvou slámy, která jim poskytne dostatečnou izolaci.

Těšte se na sklizeň

O okurky samozřejmě pravidelně pečujte, jak pokud jde o zalévání, tak pokud jde o pravidelné hnojení. Díky tomuto postupu pěstování okurek se očekává, že první úroda by mohla přijít už za 3 až 4 měsíce. Velikost sklizně může být až 100 jednotlivých okurek na metr čtverečných.