Pomocí dešťové vody ušetříte spoustu peněz a prospívá i pokojovým rostlinám

Děláte velkou chybu, pokud vlastníte dům a ještě nevyužíváte dešťovou vodu. Je škoda zalévat zahradu nebo umývat automobil pitnou vodou. Zvlášť v poslední době, kdy hrozí sucho a voda mizí ze studní.

K tomu, abyste mohli začít využívat dešťovou vodu slouží buď nádrže, ale klidně můžete zadržovat i menší množství dešťové vody pomocí barelů. Velký plastový barel o objemu cca 300 litrů seženete do tisícovky, tudíž nejde o extra velkou investici. Dešťová voda je zdarma a využijete ji na spoustu věcí. Tak třeba:

  • Zalévání zahrady

  • Zalévání pokojových kytek

  • Mytí zahradního nářadí

  • Mytí automobilu

  • Využít se dá i na běžný domácí úklid, praní a splachování toalety

Pokud budete chtít využívat dešťovou vodu i v domácnosti (v širším rozsahu), pak vám barel stačit nebude. K tomuto účelu slouží retenční nádrže. Jde o velký zásobník na dešťovou vodu, který je schopen pojmout několik krychlových metrů vody. Většinou si je pořizují majitelé větších zahrad.

Nádrže se umísťují většinou pod zem a stavba probíhá tak, že se vyhloubí jáma odpovídajících rozměrů, kde se na dno jámy umístí základní betonová deska. Nádrž se usadí pomocí hydraulické ruky či jeřábu, poté se napouští vodou a zasypává, přičemž poklop zůstává na povrchu. Do této nádrže bývají svedeny okapy a voda je obvykle i filtruje.

Nádrže mohou být z různého materiálu a mít i různý tvar. Existují i nádrže, které se neumísťují pod zem, ale zůstávají nad zemí. Pokud vám tento fakt nevadí, i to je možnost. Objem nádrže závisí na velikosti střechy domu.

Dešťová voda i v domácnosti

Rozhodnete-li se využívat dešťovou vodu ve větším rozsahu, než jen na zalévání, budete potřebovat systém zahrnující filtr, čerpadlo a rozvody po domě. Není to zrovna levná záležitost (vyjde to zhruba na 130 tisíc korun). Ovšem správně navržený systém využívání dešťovky ušetří polovinu spotřeby vody v domácnosti.

Dešťovka pro rostliny

Pokud se rozhodnete pro barely a využívání dešťovky pouze na zahrádce a pro manuální využití, kdy vodu můžete použít na mytí zahradního nářadí, i tak se to vyplatí. Jednak ušetříte za vodu a poděkují vám jak zahradní, tak pokojové rostliny, které pak rostou – jako po dešti. Dešťová voda má mnohem lepší vlastnosti, které rostlinám víc vyhovují. Není tak tvrdá, jako voda z kohoutku a neobsahuje agresivní chlór a nevyvolává osmózu. Dešťová voda je pro zalévání rostlin to nejlepší.

Fotografie: Pinterest, Sightline