Domácí pěstování jarní cibulky na parapetu. Mějte dostatečné množství po celý rok

Fotografie: Pixabay

Jarní cibulka při domácím pěstování potřebuje několik základních věcí, jako je nádoby s půdou, přístup k pravidelnému zalévání a vaši trpělivost. Pokud ale vše splníte a budete se o ni hezky starat, budete si moci užít jedinečné suroviny, kterou můžete používat během vaření čerstvou i mraženou. Podívejte se na způsoby, jak jarní cibulky vypěstovat rychle a snadno.

Jak pěstovat jarní cibulky v domácím prostředí

Prvním způsobem je pěstovat ji v plastové lahvi. Je to velice jednoduché a rychlé. Potřebovat budete plastovou láhev na pití, nejlépe velkou. Odřízněte hrdlo a rozkrojte láhev na polovinu, jak se vám to povede.

Dalším krokem je naplnění láhve pilinami, toaletním papírem, hadry nebo jinými prostředky, které dobře zadržují vlhkost. Vyberte si mezi pět a sedmi malými cibulkami, kterými naplníte horní část lahve.

Fotografie: Pixabay

Ale před vložením do láhve odřízněte kousek cibule, abyste viděli její vnitřek pouhým okem. Nyní, když je to hotové, nalijte padesát až sto mililitrů vody a přikryjte druhou částí lahve.

Po dlouhé době, asi po patnácti až třiceti dnech, jarní cibulka doroste nebo by měla být alespoň třicet centimetrů dlouhá. Důležité je, abyste ji nezalévali příliš často. Zalévání cibulek závisí na úrovni vlhkosti v místnosti, kde se nachází.

Druhá metoda

Metoda řezání lahve je riskantní, protože můžete láhev uříznout špatně, nebo se může stát něco jiného, co zkazí první metodu. Abyste takovým problémům unikli, můžete si vypěstovat jarní cibulku v obyčejné tašce.

Kroky se neliší od první metody pěstování cibulovin. Stojí za to mít plastovou nádobu nebo keramickou desku pod tím, protože existuje riziko roztržení tašky. Aby cibulka rostla rychleji, můžete ji namočit na dva dny do teplé vody.

Voda musí být měněna ráno a večer kvůli teplotě a její čistotě. Pak by měla jarní cibulka růst ještě o 10 dní dříve, než u předchozí metody. Po namočení cibule slupku osušte, nejlépe ubrouskem.

Fotografie: Freepik

Poté musíte cibulky umístit blízko sebe do plastového sáčku s vrstvou silného plniva o tloušťce alespoň dva centimetry. Na tři dny je dejte do chladné a tmavé místnosti.

Poté je přesuňte na parapet, kde budou vystaveny přirozenému světlu. Vak nemusíte zalévat, ani se ho dotýkat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]