Jutové provázky a provazy lze využít na originální výzdobu domácnosti

Nové dekorace a doplňky k oživení interiéru lze vykouzlit poměrně snadno a levně, díky jutovému provázku. Ten se nabízí v různých tloušťkách. Od tenoučkých, až po silnější lana. Pro výrobu domácích projektů je to vděčný a často využívaný materiál. Vyrobit si z něj můžete dekorace do bytu i na zahradu. Přinášíme pár tipů, které by vás mohly oslovit.

Prostírání na stůl

Použít můžete jako základ nějaké starší prostírání, které už nevyužíváte nebo si základnu vyrobit z pevné látky. Zda se rozhodnete pro obdélník, ovál či kruh, záleží na vás. Pak už jen stačí jutový provázek pomocí tavné pistole připevňovat k základu. Silnější provázek nebude ani nutné přikládat na podklad. A naopak z tenkého provázku je dobré uháčkovat nejdříve řetízek, získáte tím nejen silnější provázek, ale i zajímavý vzorek.

Koberec

Z jutového provázku lze snadno vyrobit i koberec. Opět silnější provázek můžete rovnou stáčet a lepit k sobě po stranách, tenký je vhodné lepit na nějakou základnu. Postupů na výrobní proces existuje nespočet. Rozhodnout se můžete pro menší kobereček, ale i větší koberec. K příliš tenkému jutovému provázku můžete přidat klidně i háčkovací přízi. I takto kombinované výrobky vypadají úžasně.

Rám zrcadla

Máte doma zrcadlo, kterému chybí rám? Pak si jej jednoduše vyrobte. Stačí, když přímo na okraje zrcadla nalepíte jutový provaz. Jde to snadno a rychle. Rám můžete ještě i jakkoli přizdobit. Třeba pomocí juty, korálků, mušliček, kamínků.

Květináče

Vaše starší květináče už vykazují známky opotřebení nebo se vám jednoduše nelíbí? Pak není nic snadnějšího, že květináč omotat jutovým provázkem. Opět lze použít i kombinaci juty a háčkovací příze či jinak barevného provázku.

Dózy a krabičky

Úžasnou i zároveň praktickou dekoraci získáte tak, že omotáte jutovým provázkem zavařovací sklenici či kartonovou krabici. Nejenže to vypadá úžasně, ještě poslouží jako úložiště pro různé drobnosti.

Tácek

Stylový tácek, který může zdobit váš konferenční či jídelní stůl získáte tak, že omotáte jutovým provázkem nízkou kartonovou krabici, třeba od zákusků, dortu. Zdobení se meze nekladou a přidělat můžete po stranách i úchytky.

Fotografie: Youtube, Deshilachado, 204park