Dlouhodobě čistá okna nemusí být jen snem. Pomůže domácí čistící prostředek

Fotografie: Freepik

Okna většina hospodyněk nemyje příliš ráda. A to hned z několika praktických důvodů. Za prvé po větším dešti jejich práce přijde vniveč, za druhé se bojí výšek (pokud bydlí ve vyšších patrech) a za třetí je to práce poměrně zdlouhavá, zejména pak v případě, že bydlí v několika pokojovém bytě, či velkém domě. Proto jsme si pro vás připravili několik snadných tipů, jak okna umýt, abyste nemuseli k této činnosti přistupovat tak často.

Co budete potřebovat na domácí čistící roztok?

Na výrobu čistícího prostředku na okna si obstarejte:

  • 1 víčko aviváže
  • ½ šálku převařené vody
  • 1 lžíci glycerinu
  • větší plastovou misku
  • štětec
Fotografie: iStockphoto

Jak připravit čistící prostředek?

V míse smíchejte převařenou vychladlou vodu s aviváží, poté přidejte lžíci glycerinu a důkladně promíchejte. Nechte čtvrt hodiny stát a pak do roztoku namočte štětec. Pomocí něj naneste tenkou vrstvu na celou plochu důkladně umytého okna. Díky této směsi budou skla dlouhodobě čistá, nebudete je tak muset časti omývat.

Jak nejlépe umýt okna?

Použít můžete kromě standardních metod i babské rady. Na mytí oken údajně dobře zabírá roztok připravený z jednoho balíčku vanilkového pudinku v prášku a pěti litrů vody. Vodou pak okna umyjte a pouze vyleštěte. Pokud sázíte na klasiku, do teplé vody postačí kápnout trochu mycího prostředku na nádobí.

Výborné jsou dle některých hospodyněk zejména octové čistící prostředky, které částečně dezinfikují a absorbují lépe nečistoty. Jejich přidanou hodnotou je i to, že jsou prakticky ekologičtější než konkurenční výrobky. K mytí oken, již trh nabízí i celou řadu jiných možností, které usnadní leckomu práci.

Například speciální stěrky, které sklo umyjí, setřou a také zároveň vyleští. Takové pomůcky se vyplatí v případě, že máte ve svém bytě či domě opravdu velké množství oken. Ušetříte tak mnoho času a úklid nestojí tolik úsilí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]