Neortodoxní využití aviváže v domácnosti. Své uplatnění nalezne nejen při praní prádla

Fotografie: Depositphotos

Většina z nás doma běžně používá aviváž, aby naše oblečení příjemně vonělo a bylo měkké a hebké na dotek. Věděli jste ale, že aviváž můžete použít i jinak? Zde je několik příkladů toho, jak můžete aviváž použít i u vás doma.

Na staré kartáče a štětce

Odstranění staré barvy z kartáčů a štětců může být skutečným problémem, zvláště pokud je váš štětec již zatuhnutý a nejde s ním doslova ani hnout. Abyste tomu zabránili, omyjte kartáče po použití vodou, ale přidejte do ní i kapku aviváže. Otřete štětce a nechte je uschnout jako obvykle. Rozdíl určitě poznáte.

Fotografie: Freepik

Nečistoty na dlaždicích a ve vaně

Určitě jste si všimli, že po koupání zůstávají na dlaždicích a vaně nečistoty. Pokud je nevyčistíte okamžitě, může být po chvíli velmi obtížné skvrny odstranit. Pro usnadnění čištění naneste na skvrnu trochu aviváže a nechte působit alespoň 10 minut. K čištění povrchu poté postačí použít měkký hadřík.

Čištění různých povrchů

Samotná voda k úklidu často nestačí. Aviváž může nahradit řadu prostředků pro odstraňování prachu a špíny a pomáhá udržovat vaše kuchyňské desky, skleněné obklady, sprchové dveře a další povrchy čisté a lesklé. Smíchejte 1/4 šálku aviváže se sklenicí vody a poté vše nalijte do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte malé množství směsi na hadřík a očistěte povrch. Nakonec vše otřete suchým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Zašlá špína na hrncích

Drhnutí je únavné a může také hrnce poškodit. Pokud je vaše pánev nebo hrnec připálený, přidejte do něj trochu aviváže a vody. Nejprve naplňte hrnec vodou a poté přidejte pár kapek avivážního prostředku. Nechte tuto směs působit asi hodinu nebo i déle. Poté budete moci snadno odstranit všechny nečistoty.

Odstranění laku

Skvrny od laku na oknech, stěnách, zrcadlech nebo jiných površích odstraníte s použitím aviváže. Smíchejte je v poměru 1:2, nastříkejte roztok na skvrny a poté otřete papírovým ručníkem. Zbavíte se skvrn snadno a rychle, zcela bez drhnutí, které může povrchy poškodit.

Fotografie: Freepik

Sbohem staré tapetě

Chcete změnit tapety? Pokud jste připraveni staré odstranit, aviváž vám usnadní práci. Přidejte aviváž do 250 ml vody, poté směs naneste houbou na tapetu. Počkejte asi 20 minut, než se papír sám začne odlupovat. Některé tapety mají vodotěsný povrch, proto si budete muset pomoci i škrabkou. Je ale jisté, že vám to půjde daleko lépe než bez aviváže.

Zabrání slepování vláken látek

Věděli jste, že aviváž nejen změkčuje vaše oblečení, ale také zabraňuje slepování vláken? Pokud chcete, aby váš huňatý koberec vypadal hezky a jednotlivá vlákna se k sobě nelepila, nastříkejte na něj směs vody a aviváže. Smíchejte jeden šálek aviváže s 2,5 litry vody a jemně ji nastříkejte koberec. Nechejte přes noc zaschnout. Takový postup vám umožní užívat si krásný a nadýchaný koberec několik týdnů.

Zdroj: Redakce

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]