Sůl je skutečně nad zlato. O její nenahraditelné funkci při praní vědí jen zkušené hospodyňky

Fotografie: Depositphotos

Sůl má po ruce snad každá hospodyňka. Vždyť bez ní není možné chutně vařit. Ovšem tato přírodní surovina má i nespočet dalších možných využití. Co ji takhle vsypat do pračky při příštím praní prádla? Má to své výhody.

Proč raději vsadit na přírodní produkty?

Použití přírodních produktů při praní či úklidu obecně má své opodstatnění. Za prvé tím ušetříte rodinný rozpočet a za druhé budete šetrnější i vůči životnímu prostředí. Pokud tedy kupujete prací gely, prášky a čisticí prostředky plné chemikálií, zkuste se na věc podívat z jiného úhlu a preferujte spíš BIO zboží. Zcela jistě se to vyplatí do budoucna. Nyní si však pojďme říct něco málo o skvělých účincích soli během praní prádla.

Fotografie: Freepik

Jak sůl zakomponovat do praní a proč vlastně?

Před dalším praním si obstarejte asi šálek hrubé soli a plátěný sáček, který lze dobře uzavřít. Možné však je použití kusu bavlněné tkaniny a provázku. Trochu soli vsypte na látku, pečlivě zabalte, utěsněte nitkou či provázkem a vložte do bubnu pračky, kde již máte vložené prádlo. A jaké výhody má tento proces? Sůl napomůže například změkčení vody a zabrání zvýšené tvorbě vápenitých struktur, které mohou spotřebič zanést.

Také přispěje k lepší čistotě oblečení a odstranění zažloutlých skvrn. Některé babské rady také hovoří o tom, že pro intenzivnější účinek je vhodné přilít do zásuvky na aviváž vinný bílý ocet.

Fotografie: Freepik

Praktické rady pro efektivnější praní i sušení prádla

Velmi častým problémem jsou téměř neodstranitelné skvrny na košilích (například od vína, čaje, kávy, krve). Těch se ovšem můžete snadno zbavit tak, že nejprve místo důkladně osušíte, pak nanesete odstraňovač skvrn a necháte několik minut působit.

Až skvrna téměř zmizí, dejte košili do pračky a klasicky vyperte. Skvělým tipem je i tento: pokud spěcháte a potřebujete rychle vysušit oblíbený kus oděvu, zabalte jej do suchého ručníku, vložte do pračky a zapněte režim „spin“, což je finální fáze praní (ždímání).

Další triky, které zefektivní praní prádla

Máte po každém praní prádla pocit, že se neustále ztrácí ponožky? Pak to jednoduše vyřešíte tak, že je vložíte do síťovaného sáčku na jemné tkaniny (spodní prádlo, podprsenky). A jak docílit původního odstínu oděvů? Vyzkoušejte tento skvělý trik: do ponožky vložte nadrcené vaječné skořápky, pečlivě zavažte uzlíkem a vložte do bubnu pračky. Vápník ve skořápkách pomůže odstín obnovit.

Fotografie: Freepik

Pár tipů na závěr pro šikovné hospodyňky

A nyní i ještě představme pár tipů na závěr. Před praním prádla nezapomeňte na jeho důsledné třídění podle barev. Abyste pak nebyli nemile překvapeni nežádoucím obarvením. Pakliže máte doma příliš tvrdou vodu, lze ji změkčit přidáním ústní vody do bubnu ještě před spuštěním pracího cyklu. Kromě jiného se tak zbavíte i škodlivých bakterií. A jak prát velmi jemné prádlo? Ideálně ručně s pomocí dětského šamponu a vlažné vody.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]