Ocet jako skvělý pomocník nejen v kuchyni, ale i při praní oblečení a ručníků

Že používáte ocet jenom v kuchyni? Tak ho jednou zkuste vzít také do koupelny a budete zírat, co dokáže. Čistící a bělící prostředky na prádlo jsou většinou velice toxické. Obsahují totiž celou řadu škodlivých chemických sloučenin, jako jsou například ftaláty, amoniak, nebo triklosan. Tyto látky mohou škodit našemu zdraví. Proto je nasnadě používat čistě přírodní prostředky, jako je třeba bílý ocet, který funguje jako ekologické změkčovadlo prádla, deodorant i dezinfekce.

Jaké jsou výhody používání bílého octa při praní?

Mezi základní účinky bílého octa použitého při praní patří:

  • Obnova vůně: pakliže máte potíže s tím, že vaše prádlo zapáchá i po vyprání, pomůže vám skvělým způsobem bílý ocet. Poradí si se zatuchlým odérem, či ulpívajícím potem na tričku, či košili. Má antibakteriální účinky, a proto působí efektivně. Vaše prádlo bude opět příjemně vonět. Roztok zhotovíte z dvou šálků bílého octa a sklenice horké vody. Ten pak jen nalijete do nádržky na prací gel. Další variantou je prádlo vyprat ještě před tím, než ho umístíte do pračky. Do lavoru vlijte šálek octa zředěný v šálku studené vody, poté přelijte horkou vodou a properte v ruce. Následně vložte do pračky a zapněte na klasický cyklus.
  • Odstranění skvrn: do rozprašovače vlijte trochu bílého octa a postříhejte jím uplívající skvrny na oblečení. Nechte působit asi dvacet minut. K intenzivnějšímu efektu můžete použít i směs bílého octa a jedlé sody. Poté prádlo jen vyperte tak, jak jste zvyklí.
  • Obnova barevnosti: je vaše prádlo zašedlé a ponuré? Pak pomocí bílého octa oživíte jeho barvy. Při posledním máchání prádla v pračce vlijte do bubnu šálek octa a vaše oblečení bude vypadat zase jako nové.
  • Jemnější na omak: prádlo bude měkké a příjemné na omak, pokud nahradíte klasický aviváž bílým octem.

Na nechtěně obarvené prádlo

Bílý ocet zachrání i pohromu v podobě nechtěně obarvených kousků oblečení. Pakliže se vám například povedlo obarvit manželovi bílou košili na růžovo, vložte ji do lavoru, vlijte k ní dva šálky bílého octa, přidejte horkou vodu, aby bylo oblečení ponořené a nechte působit přes noc. Z výsledku budete uneseni. A manžel bude rád, že bude mít opět košili bílou.

Před použitím bílého octa prostudujte návod pračky

Než byste se jali vyzkoušet bílý ocet v praxi při praní, prostudujte si nejdříve návod pračky, kterou doma disponujete. Je důležité, aby materiály byly odolné vůči této tekutině. Kyseliny obsažené v bílém octu totiž mohou některé materiály poškodit. Rovněž bílý ocet nepoužívejte na velmi jemné tkaniny.

Fotografie: Freepik, Depositphotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]