Vyrobte si vlastní čistící prostředek a dejte zašlé špíně sbohem

Fotografie: Getty Images

Jedlá soda je známá často jako pomocník při pečení, nebo také pomocník na pálení žáhy. Má ale i další využití, a to v každé domácnosti. Hlavně v souvislosti s úklidem. Podívejte se společně s námi na to, k čemu všemu se tento známý sypký prášek dá použít. Je toho mnoho.

Čalounění

Je čalounění na vašem křesle a na vašem gauči už celkem zašlé a nevzhledné? Pokud ano, jedlá soda vám pomůže. Stačí rozpustit sodu v teplé vodě a tu jemně aplikovat na celou plochu. Takto nechte působit 15 minut, papírovými utěrkami vysajte přebytečnou vlhkost a nechte uschnout. Čalounění bude jako nové.

Konvice

Máte problém s rychlovarnou konvicí, kde se často usazuje vodní kámen? Pokud ano, použijte jedlou sodu a zbavte se ho. Prášek rozmíchejte ve vodě a tu nechte několikrát provařit. Potom konvici vypláchněte a bude jako nová.

Nádobí

Podobné problémy s vodním kamenem může mít i nádobí. Zde se ještě mohou objevovat i různé nečistoty. I tady je vhodné použít stejně jednoduchý postup, pomocí kterého snadno odstraníte nepříjemný vodní kámen a další usazeniny. Jedlá soda se však hodí také na odstranění mastnoty z vašeho nádobí. Ani tady to není nijak složité. Postačí rozpustit sodu ve vodě, nebo si z ní a vody udělat čisticí pastu, díky které bude vaše nádobí opět zářit novotou.

Šperky

Stříbrné šperky po koupi skvěle vypadají, ale postupně mohou vypadat zašle. A v takovém případě je jedlá soda opět dobrým pomocníkem. Stačí alobal, na který nasypete 50 g jedné sody, nalijete litr teplé vody a položíte na něho vaše šperky. Takto necháte asi 30 minut a poté vyndáte a opláchnete. Vše bude jako nové.

Obuv

Jak se dá využít jedlá soda na boty? Velmi jednoduchým způsobem. Pomůže vám nejenom odstranit přebytečnou vlhkost, ale také dokáže pohltit i nepříjemný zápach. A navíc čisticí pasta z jedlé sody dokáže boty také dobře vyčistit na jejich povrchu.

Lednice

Zde platí to podobné, jako u bot. Jedlá soda je zde pomocníkem ve chvíli, kdy vás trápí zápach. Rozmíchejte ji ve vodě a touto směsí vytřete celý interiér lednice. Potom nasypte sodu na talířek a ten dejte do ledničky přes noc. Ráno bude po zápachu.

Ovoce a zelenina

Máte obavy z chemie, která se na ovoce a na zeleninu používá? Pokud ano, je dobré potraviny namočit do roztoku vlažné vody a jedlé sody. Potom důkladně omyjte a povede se vám odstranit podstatný podíl chemie.

Většina povrchů v domácnosti

Jedlá soda se také skvěle hodí jako takzvaný univerzální čistič, na většinu povrchů v domácnosti. Můžete ji smíchat s vodou a podle koncentrace vytvořit buď roztok, nebo pastu, která se hodí na použití třeba v kuchyni, ale také ve vaší koupelně.

Fotografie: DepositPhotos, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]