Umaštěná skleněná dvířka od trouby zvládnete vyčistit bez větší námahy díky osvědčeným postupům

Fotografie: Freepik

Na internetu je k nalezení celá řada postupů, díky kterým můžete vyčistit troubu. Většina z nich je ale finančně nákladná. Vyzkoušejte unikátní způsob, který vaši troubu vyčistí během chvíle a navíc stojí jen pár korun.

Údržba dvířek trouby krok za krokem

Abyste neutratili mnoho peněz za speciální čistící prostředky, můžete vyzkoušet metodu dle blogerky Jess Kilmanové:

  • Jako hlavní ingredience k údržbě skleněné výplně dvířek trouby potřebujete: prací prášek, pomerančový (může být i jiný) éterický olej a teplou vodu.
  • Ideální k důkladné očistě bude, když se pokusíte odmontovat skleněnou tabuli tak, abyste se dostali do všech částí. K tomuto účelu Jess použila příruční sadu šroubováčků za pět dolarů, vy samozřejmě můžete požádat svého manžela nebo známého, aby vám s tímto úkonem pomohl.
  • Poté aplikujte směs výše zmíněných surovin na sklo a nechte působit několik desítek minut. Nakonec otřete hadříkem namočeným v teplé vodě.
Fotografie: Freepik

Další metody, díky kterým budou skleněná dvířka trouby zase zářit

Jess kromě jiného doporučuje k očistě skla u trouby i jedlou sodu v kombinaci s bílým octem. Vzniklou hmotu nanesete na dvířka a asi po hodině až dvou smyjete. Efektivní bude dokonce i čpavek, který po aplikaci na povrch necháte působit ideálně přes noc.

Při práci s amoniakem se chraňte rukavicemi, rouškou a případně i brýlemi či štítem. Také je dobré otevřít okna, abyste nepříjemný zápach vyvětrali. Velmi dobrý účinek bude mít na skleněnou výplň i kypřící prášek, který ve formě tužší hmoty natřete stejně jako v případě sody a octa na znečištěný povrch.

Fotografie: Pixabay

Asi po půl hodině pastu omyjte a máte po starostech. Nečistoty kromě jiného uvolní i pára unikající z citronové vody, tu umístíte v žáruvzdorné nádobě do trouby a necháte spotřebič zahřívat asi 20 až 30 minut.

Speciální čistící přípravky

Když nepomůže žádná z předešlých metod, přichází na řadu skutečně silné chemické prostředky z drogerie. Ty se pohybují v poměrně široké cenové relaci. Většinou se prodávají v rozprašovačích a po aplikaci je musíte nechat působit výrobcem avizovanou dobu.

Při manipulaci s nimi si také chraňte kůži a sliznice před potřísněním. Vyzkoušet však můžete i přípravky s mírně abrazivním účinkem, které jsou přímo určené k očistě trouby. K otírání povrchů nikdy nepoužívejte drátěnky a hrubé houbičky, abyste spotřebič nepoškodili.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]