Tabletu do myčky položit na pekáč, zalít vroucí vodou a zapnout troubu. Sama si vyčistí i složitě dostupná místa

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Čištění trouby není moc příjemné. Obvykle vás totiž čeká hodně namáhavého drhnutí, ani to však nemusí zaručit dobrý výsledek. Jde to ale i snadno, pokud znáte postup s tabletou do myčky.

Troubu totiž lze důkladně očistit, aniž byste vynaložili zvláštní úsilí. Tento postup je prakticky automatický a děje se při zavřené troubě. Využijete při něm navíc to, co už máte doma, nemusíte kupovat nic dalšího. V případě nekvalitního výsledku se dá metoda snadno použít opakovaně. Jestli vás odrazuje i jen zmínka o drhnutí čehokoli, udržte pozornost. V tomto případě totiž použijete prostou fyziku, vroucí vodu a tabletu do myčky.

Jak může tableta do myčky vyčistit troubu?

Jako velmi dobrá metoda na čištění trouby se ukázalo spojení síly čisticí tablety a vodní páry. Hlavně při výběru toho prvního je třeba si dát velký pozor. Tyto tablety se používají hlavně v myčce nádobí, které používáte při jídle. Ale teď bude čistit místo, kde se jídlo připravuje. Je tedy záhodno „necpat“ do trouby příliš mnoho chemických výparů. Nejlepší volbou je proto gelová kostka do myčky, která je 100% bezpečná pro vaše zdraví.

Jak na to krok za krokem?

  • Zapněte troubu a předehřejte ji na 100 stupňů Celsia.
  • Tabletu vložte do hlubšího plechu na pečení nebo do zapékací misky. Nádobu umístěte přímo na vnitřní rošt a zalijte vroucí vodou, ideálně z konvice.
  • Troubu zavřete a nechte směs takto „vařit“ asi 2 hodiny. Vlivem teploty se bude kostka rozpouštět. Páry s přípravkem tak přirozeně proklouznou do celého prostoru. Usadí se jak na plochách, tak i v zákoutích, kam se jinak jen obtížně dostává. Mycí složky si najdou cestu k veškeré mastnotě a usazeninám a začnou je postupně uvolňovat a rozkládat.
  • Za 2 hodiny troubu otevřete. Misku podle potřeby vyjměte a všechno dočistěte mokrým hadříkem. Stačí vám namočený ve vodě, bez jakýchkoli přísad. Případné zaschlé zbytky už by neměly dělat potíže. V opačném případě není problém celý postup opakovat.

Co když se chcete chemii vyhnout úplně?

Jde o náročnější krok, ale není to nic nemožného. Použijete totiž totožný postup, jen vynecháte tabletu do myčky. Spoléháte se tak jen na sílu vodní páry. V takovém případě předehřejte troubu na 140–160 stupňů Celsia. Do žáruvzdorné misky nalijte cca 300 ml vody. Nádobu vložte dovnitř a troubu zavřete. Nechte působit 10–30 minut, otevřete a opět zbytky dočistěte hadříkem.

Nejde o metodu tak účinnou, jako je předchozí postup, hodně lidí jí však dává přednost. Sami ozkoušejte obě metody a uvidíte, která vám „sedne“ víc.

Zdroj: Genialne

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]