Při čištění koberce se hodí využít tyto věci z vaší kuchyně

Jak na čištění koberce, aby byl výsledek dokonalý a práce vám nezabrala několik dní? Stačí využít těchto 5 tipů. Ty jsou založeny na zkušenostech profesionálů, i postupech lidí, kteří mají koberce ve svých domovech celý život. Co vám radí? Řadu zajímavých věcí.

Pravidelný úklid je základ

Pravidelný úklid je základem úspěchu. Pokud má být péče o koberec co nejjednodušší a ten má být stále dokonalý, je třeba pravidelná péče. Doporučujeme ho několikrát týdně vysávat, a pokud je to možné, tak využít třeba i parní čistič, nebo výkonný vodní vysavač. Koberci to jenom prospěje.

K osvěžení použijte jedlou sodu

Druhým tipem je použití jedlé sody. Nejde jenom o prášek na pečení, nebo na pálení žáhy. Hodí se i na čištění koberce. Pokud je suchý, vezměte jedlou sodu a jednoduše ji na koberec nasypte. Potom vezměte jemný kartáč a tím po koberci přejíždějte. Následně nechte sodu asi hodinu působit a potom ji můžete z koberce snadno vyluxovat.

Použijte domácí přípravek

Proč kupovat chemii, když je často drahá, neúčinná a pro naše zdraví i riziková. Ten pravý prostředek na čištění koberce si totiž vyrobíte z toho, co máte běžně doma. Použijte 1 litr perlivé vody, kterou smíchejte s 200 ml bílého octa. Následně tento čistič naneste na váš koberec a nechte ho asi 30 minut působit. Potom použijte horkou vodu na závěrečné čištěné a váš koberec bude nejenom beze skvrn, ale bude doslova zářit novotou.

Na skvrny použijte osvědčené metody

Mohou se zdát zvláštní, ale fungují. Na vylité nápoje je vhodné okamžitě nasypat sůl, zatímco na zažranou dlouhodobou špínu se hodí aplikovat pěnu na holení a tu nechat zhruba hodinu působit. U kvalitních koberců je možné použít i přírodní čisticí pasty, jako je třeba ta vytvořená z jedlé sody a trochu vody. Koberec vyčistí jak její síla, tak abrazivní schopnost. Hodí se ale také používat žehličku, která přes vrstvu papíru umí odstranit mastnotu.

Nábytek odsouvejte opatrně

Co vás při čištění koberce také čeká, to je posouvání nábytku. Jak to udělat s co největší opatrností? Snažte se nábytek co nejvíce zvednout. A co s otlačenými místy? Položte na ně kostky ledu a nechte je roztát. Potom přejeďte kartáčem a nebude poznat, že zde někdy nějaký nábytek byl.

Fotografie: Pixabay, iStock