Účinný domácí prostředek na čištění koberce funguje lépe než ten z obchodu. Už žádné skvrny ani nepříjemný zápach

Fotografie: Getty Images

Máte-li doma koberec a k tomu ještě i malé děti nebo domácí mazlíčky, určitě dobře víte, jak je těžké udržovat jej v čistotě. Je skoro nemožné zabránit tomu, aby se na něm čas od času objevila nějaká ta skvrna. Ale jak proti nim zabojovat? Ideální je samozřejmě mít po ruce účinný parní čistič. Jenže to je poměrně nákladná investice. Jde to však i jinak.

Bez chemie a přístrojů

Dnes vám ukážeme, že ano! Nemusíte utrácet za parní čističe ani profesionální úklidové služby. Koberec zvládnete vyčistit sami za zlomek času a peněz. Se svými nejlepšími triky se s námi podělili odborníci na slovo vzatí. Poradili nám metodu, při které budete potřebovat pouze obyčejný vysavač, jedlou sodu a prostředek na nádobí. K tomu se vám ještě bude určitě hodit starý kartáček na zuby, větší kartáč, čistý hadřík nebo ručník a kbelík.

Fotografie: Pixabay

Jak postupovat?

Připravte si kbelík s teplou vodou a čisticí nástroje. Vysajte celou plochu, kterou chcete vyčistit, abyste ji zbavili nečistot a prachu. Následně vezměte jedlou sodu a posypte jí skvrnu, kterou chcete odstranit. K tomu přidejte ještě lžíci běžného prostředku na mytí nádobí. Ten je potřebný zejména tehdy, pokud se jedná o mastnou skvrnu. V ostatních případech si klidně vystačíte i jen se sodou.

Poté si vezměte kartáč a místo jemně drhněte, dokud se nevytvoří pěna. Pomocí starého kartáče, kartáčku na zuby, hadru nebo ručníku skvrnu jemně vydrhněte teplou vodou. Snažte se koberec zcela nenamáčet, spíše jen lehce navlhčit, aby se odstranila špína/skvrna.

Fotografie: Freepik

Poté přebytečnou vodu vysušte a nezapomeňte místnost řádně větrat, aby se voda rychleji odpařovala. Po zaschnutí vysajte znovu. A máte hotovo.

Nefunguje? Zkuste tento snadný trik

Pokud vám předchozí tip příliš nepomohl, zkuste se skvrnou zabojovat tímto způsobem. Budete potřebovat dva nástroje: kartáč s tuhými štětinami a láhev s rozprašovačem. Dále si připravte tyto nezbytnosti:

  • Směs vody a čisticího prostředku
  • Stolní sůl
  • Jedlou sodu
  • Několik starých hadrů nebo froté ručníků
Fotografie: Getty Images

Postupujte dle následujících instrukcí: Posypte jedlou sodou a kuchyňskou solí oblast, kterou chcete důkladně vyčistit. Směs vody a čisticího prostředku nastříkejte na to samé místo a nechte několik minut působit. Poté vydrhněte kartáčem a pokračujte, dokud skvrny zcela nezmizí. Ručníky nebo hadry pořádně vymačkejte z koberce všechnu přebytečnou vodu a nechte dobře proschnout.