Čistící prostředky by se při úklidu neměly nikdy míchat, jinak může hrozit pohroma

Čističe používá v domácnosti každý. Ne všichni ale vědí, že by se neměly mísit dohromady. Pokud by k tomu došlo, hrozí problém. O tom se ostatně dozvíte už ze samotných obalů jednotlivých produktů. U některých sice není mísení až takový problém, ale u jiných ano. A na tyto se podíváme společně.

Čističe odpadu

Ucpaný odpad je v domácnostech celkem častým probléme. A to jak v kuchyni, tak i v koupelně. Řada lidí proto koupí čističe odpadu a nalijete je přímo do odtoku. Problém může nastat, pokud se použití dva druhy daných čističů. Každý může obsahovat jiné chemické látky, které spolu mohou vzájemně reagovat. To může poškodit jak odtokový systém, tak i vaše zdraví. Proto buďte na pozoru.

Peroxid vodíku a ocet

Peroxid vodíku používáme hlavně na ošetření zranění, ocet zase v kuchyni. Obojí však mohou být také celkem efektivní čističe. Hlavně je ale nemíchejte dohromady, což by mohlo způsobit velkou pohromu. Buď použijte jednu, nebo druhou věc. A proč? Jelikož může vzniknout kyselina peroctová nebo kyselina peroxyoctová, která je nebezpečná.

Chlor a ocet

Špatným nápadem je také smíchat dva čističe, a to chlorové bělidlo a dále ocet. Obojí má své specifické využití a mělo by se vždy postupovat jenom podle nápadu. Chybou je domnívat se, že smícháním vytvoříte něco lepšího. Právě naopak. Vzniknout totiž může toxická plynná sloučenina, která bude způsobovat kašel a dýchací obtíže, stejně jako řadu doprovodných jevů.

Chlorové bělidlo a amoniak

Ani tyto dva prostředky by se neměly mísit, jinak by mohlo dojít ke vzniku toxického plynu, který nese název chloramin. Podobně jako u předchozího případu, i tady je hlavní komplikací problém s dýcháním. Dále to jsou ale i bolesti na hrudi. Proto raději neriskujte a oba tyto čističe používejte jenom samostatně. A vždy s ochrannými pomůckami.

Chlorové bělidlo a alkohol

Možná vás napadne smíchat tyto dvě látky. Když to ale uděláte, možná se už neprobudíte. To proto, že vznikne sloučenina, kterou lze nazvat chloroform. Ten je poměrně známou látkou mnoha útočníků, kteří svou oběť snadno omámí. Při vysoké koncentraci je látka doslova životu nebezpečná. Pokud ho nechcete omylem vytvořit, nemíchejte tyto dvě látky dohromady.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]