Přírodní alternativy k chemickým prostředkům na mytí záchodu ušetří peněžence

Fotografie: Emergency Brake / Creative Commons / Attribution 2.0

Ačkoli to někteří ještě nevědí, přírodní produkty a směsi na čištění jsou mnohdy výbornou alternativou k chemickým prostředkům. Hlavně jsou šetrné k životnímu prostředí.

Tím pádem nevadí ani našemu zdraví, nemluvě o finanční úspoře. Mohlo by se pak zdát, že nemohou nic moc vyčistit, jenže opak je pravdou. Za přípravky, jež najdete v drogeriích nebo supermarketech, nijak nezaostávají. V každé jen trochu zásobené domácnosti máte na výběr hned z několika možností. Navíc si můžete udělat přesně takovou dávku a poměr, jaké se vám vyplatí a osvědčí. Prakticky neexistuje situace, se kterou by si tyto kombinace neporadily.

Sůl, citronová šťáva, mouka

Sůl je minerál v kuchyni zcela nezbytný, hlavně pro ochucování jídel. Kromě toho ale umí vytvářet perfektní peelingy pro pokožku, avšak hodí se i pro péči o vlasy. Ještě lepší je ale skutečnost, že může usnadnit mnoho domácích prací. Zkusili jste někdy nasypat sůl do záchodové mísy? Nejspíš budete překvapeni, protože její efekt je srovnatelný s komerčním bělidlem.

Čištění solí

Bude vám stačit k odstranění nažloutlých skvrn nebo vápenných usazenin. Do toalety jednoduše nasypte asi 100 gramů hrubé soli a posypte jí také okraj záchodu. Nechte ji uvnitř působit asi 3 hodiny, pak celou oblast opláchněte. Mnohem lepší však je nechat krystalky působit přes noc. Tímto způsobem je celý proces mnohem efektivnější. Místo soli se dá použít i jedlá soda, která je dokonalým odstraňovačem skvrn i vodního kamene.

Sůl a citronová šťáva

Sůl je zvláště účinná, když máte domácnost se starým potrubím, které nepříjemně páchne. Jako skutečná dezinfekce však působí směs soli a citronové šťávy. Pohlcuje totiž mastnotu, poradí si s vlhkostí a také neutralizuje veškeré pachy. Takové čištění je třeba provádět denně po dobu jednoho týdne. Pak už stačí stav jen udržovat tím, že jednou za měsíc nasypete do toalety lžíci soli. Stejně tak vám pomůže s ucpaným koupelnovým odtokem. Jen pamatujte, že sůl s vroucí vodou nelze nasypat na dlaždice nebo porcelán, protože nesnáší vysoké teploty.

čistý kohoutek
Fotografie: Pixabay

Mouka

Zrovna tu by u čištění asi nikdo nečekal, jde však o překvapivě dobrého spojence. Vyčistěte dřez klasickým saponátem a otřete ho hadříkem. Pak ho posypte moukou a opět přetřete suchým hadříkem. Nejdřív to bude vypadat divně, ale nebojte se. Jakmile odstraníte zbytky mouky vlhkým hadříkem, uvidíte ten rozdíl. Jen si dejte pozor, abyste si přílišným množstvím mouky neucpali odpad. Během práce nepouštějte vodu, jinak přijde všechna snaha nazmar.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*