Neocenitelná metoda čištění záchoda, která ho zbaví nebezpečných bakterií a nepříjemného zápachu. Tajemství hotelových uklízeček prozrazeno

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte v současné chvíli trochu hlouběji do peněženky, přečtěte si tip, který vám ušetří peníze za nákup chemie pro čištění toalety.

Toaleta a koupelna jsou dvě místa v bytě či rodinném domě, která je potřeba čistit častěji a důkladněji. Udržení těchto místností čistých je zásadní pro udržení zdravého prostředí. V toaletě a v odpadech obecně se množí bakterie a choroboplodné zárodky, které mohou nepříjemně zapáchat. Pro čištění ale není nutné používat pouze drahé chemikálie. Stejně dobře poslouží i doma vyrobené čističe z přírodních produktů.

Fotografie: Depositphotos

Když toaleta zapáchá

Největší problém bývá obecně s toaletou. Často je špinavá v důsledku různých usazenin, vodního kamene a nečistot, nebo nepříjemně zapáchá. Věděli jste například, že když splachujete a nezavíráte při tom víko toalety, tak se rozstřikují bakterie všude po místnosti? Prudký proud vody totiž odplaví nečistoty, ale zároveň vymrští bakterie až do vzdálenosti 4,6 metrů od toalety. Tomuto jevu říkáme tzv. záchodový kouř.

Fotografie: Freepik

Zápach unikající z toalety může mít několik příčin. Jednou z nich je špatně udržovaná nádržka na vodu. Mohou se v ní množit řasy, a ty pak vydávají onen nepříjemný zápach. Jiným důvodem může být špatné propojení odtokové roury s kanalizací, nebo jsou na vině zbytky moči, které se usazují na špatně dostupných místech. Z toho vyplývá, že je důležité čistit toaletu co nejdůkladněji. S tím vám pomůže domácí „čisticí bomba“.

Jak na výrobu „čisticí bomby“

K ruce si připravte 1 šálek jedlé sody, třetinu mýdla, 2 lžíce peroxidu vodíku, 3 lžíce kyseliny citronové a 20 kapek éterického oleje dle vašeho výběru. Nejprve nastrouhejte mýdlo na jemném struhadle a následně ho rozpusťte v hrnci na mírném plameni se 2 lžícemi vody. K rozpuštěnému mýdlu přidejte jednou sodu a éterický olej a důkladně promíchejte. Do směsi postupně přidejte peroxid vodíku a kyselinu citronovou a důkladně směs promíchejte.

Fotografie: Pixabay

Nyní si nasaďte pracovní rukavice, a poté směs zpracujte do tvaru kuliček. Kuličky následně položte na pečící papír a nechte je 5 hodin vysychat. Po vyschnutí jsou „čistící bomby“ připravené k použití.

Doporučujeme je skladovat v otevřené nádobě a při manipulaci s nimi nosit rukavice. Až budete chtít vyčistit toaletu, jednu kouli vložte do záchodové mísy a nechte ji 2 hodiny působit. Následně mísu vydrhněte kartáčem (štětkou) a spláchněte. Toaleta bude čistá a voňavá.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]