Domácí prostředek na zářivě čisté dlaždice a spáry funguje bezchybně

Fotografie: AdobeStock

Podle jistých studií se zdá být největším „semeništěm“ bakterií právě koupelna. Proto je nutné pravidelně omývat nejen umyvadlo a vanu, ale i dlaždice či obklady. Občas se ale zapomíná při samotné očistě na spáry mezi nimi, kde se mohou mikroby zadržovat. Jak tyto oblasti efektivně vyčistit? Inspirujte se.

Směs, která vám dokonale pomůže nečistoty odstranit

Nemusíte utrácet za předražené čistící prostředky na dlaždice a obklady, stačí si připravit následující směs, na kterou potřebujete:

  • 1 litr teplé vody
  • ½ sklenice jedlé sody
  • 1/3 šálku citronové šťávy
  • ¼ šálku octa

Jak připravit domácí čistící prostředek na dlaždice?

Teplou vodu nalijte do asi dvoulitrového kýble a smíchejte ji s jedlou sodou, citronovou šťávou a octem. Pomocí houbičky na nádobí spáry i samotné dlaždice a obklady tekutinou očistěte a nechte působit dvacet minut. Nakonec plochu jen opláchněte teplou vodou a vaše koupelna bude zářit čistotou.

Fotografie: Pixabay

Proč je čistící směs tak efektivní na očistu dlaždic a obkladů?

Když spojíte sílu citronové šťávy, jedlé sody a octa, bude efekt vždy dokonalý. A proč vlastně? Šťáva z citronu má nejen dezinfekční a antibakteriální účinky, ale také skvěle povrchy vybělí.

Její přidanou hodnotou je i aroma, je prostě nezaměnitelné a osvěžující. Jedlá soda je zase mocným přírodním bělidlem, které používaly už naše babičky. Perfektně také pohltí jakékoliv nepříjemné pachy.

Fotografie: Pixabay

I ocet je přírodním zázrakem, který dokáže odstranit nežádoucí mastnotu, nečistoty i bakterie. Tyto tři přírodní ingredience lze prakticky používat k úklidu celé domácnosti.

Kromě jiného citronová šťáva a soda bikarbona účinně vybělí zašedlé prádlo. Stačí tyto suroviny smíchat s teplou vodou, oblečení nechat odmočit přes noc a pak klasicky vyprat.

Fotografie: Pixabay

Ocet také pomůže k odstranění usazeného kamene v toaletní míse. Do záchodu nalijete trochu kvasného či bílého octa, necháte působit přes noc ideálně a máte po starostech.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]