Přírodní alternativa „krtka“: 4 lžíce jedlé sody a 500 ml octa postačí k tomu, abys se ucpaný dřez vyčistil

Fotografie: Dean Hochman / Creative Commons / Attribution 2.0

Jakmile se vám ucpe umyvadlo, je to k vzteku. Klíčový průchod brání v používání koupelny i kuchyně, nemluvě o zápachu, který zaplní celou místnost.

Internet vám nepochybně nabídne mnoho podivných receptů, jak tento problém vyřešit. Nicméně žádný z nich se zatím neukázal tak účinným jako ten následující. Kromě toho, že skutečně efektivně uvolňuje jakkoli ucpané potrubí, je také prevencí nepříjemných zápachů. Nejedná se navíc o žádnou agresivní chemii jako v mnoha případech. Vystačíte si se surovinami, které už máte stejně doma. Takže ještě ke všemu ušetříte.

Situace, které se nevyhne žádná koupelna

Ucpaný odtok kuchyňského dřezu, vany či umyvadla v koupelně je něco, s čím se dříve nebo později potýká každá domácnost. Je to prakticky nevyhnutelný důsledek vydatného provozu těchto místností. Jak k tomu vlastně dochází? Kromě vody odchází odtokem spousta drobných nečistot různé povahy a závažnosti. Hodně jich normálně projde dál, některé větší se ale zaseknou, a pak se na ně zachytávají další. Tristní situace nastává hlavně s vlasy.

Výsledkem je po nějaké době nepříjemné bublání, lehký, ovšem neodbytný zápach a skutečnost, že voda odtéká i několik minut, pokud tedy vůbec. I v tomto případě platí, že nejlepšího výsledku po všech stránkách lze dosáhnout přírodními metodami. Problému ucpaného odtoku se tak zbavíte pomocí pouhých dvou složek. V tomto případě vám stačí 4 lžíce jedlé sody a 500 mililitrů octa.

Jak konkrétně postupovat?

  • Smíchejte obě složky.
  • Nalijte je do odtoku a vyčkejte asi 5 minut.
  • Mezitím dejte vařit asi 1,5 litru vody, ideálně tedy v rychlovarné konvici.
  • Do otvoru přilévejte vroucí vodu.

Tato metoda spolehlivě rozpustí a odstraní veškeré nánosy, včetně všudypřítomné mastnoty. Ta je největším problémem, protože se na ni následně lepí a chytá všechno ostatní. Při opravdu silném zanesení bude nejspíše potřeba postup několikrát opakovat, než se směs „prokouše“ přes veškeré vzniklé vrstvy.

kuchyně linka
Fotografie: Pixabay

Páchnoucí umyvadlo vyřešíte snadno

Jaké řešení existuje, když se z odtoku line neodbytný zápach? Smíchejte 200 gramů soli a 200 gramů prášku do pečiva. Nasypte směs do odpadu, a poté zalijte 150 gramy teplého octa s trochou vody. Opět nechte minimálně 5–10 minut působit a propláchněte tekoucí vodou. Ocet působí jako vynikající dezinfekce, další složky tento efekt ještě posilují. Podle potřeby můžete opět opakovat, až dosáhnete perfektního průtoku a absence zápachu.

Zdroj: Genialne