Nový způsob čištění mastné roky staré trouby, bude zářit novotou a čistotou

Fotografie: Freepik

Pravidelná očista trouby na pečení je důležitá z jednoho prostého důvodu, zachováte tak co nejdéle její životnost. Nemusíte však na její omývání používat předražený prostředek z drogérií. Postačí vám pouze několik základních kuchyňských surovin. S domácím roztokem rozhodně ušetříte!

Jaké ingredience potřebujete na domácí čisticí prostředek?

Na přípravu roztoku si připravte:

  • 4 lžíce Jaru (nebo jiného mycího prostředku na nádobí)
  • 200 mililitrů citronové šťávy
  • 400 mililitrů octa
  • 1 a půl litru vlažné vody
Fotografie: Freepik

Jak postupovat při přípravě čisticího prostředku a jak jej aplikovat?

Všechny výše uvedené ingredience smíchejte v plastovém nebo skleněném rozstřikovači, řádně protřepejte a roztok aplikujte na znečistěnou troubu. Nechte působit asi půl hodiny a pak uvolněné nečistoty setřete navlhčeným hadříkem. Povrch trouby bude zase jako nový. Po mastnotě nebude ani památky.

Jaké další metody pomohou troubu vyčistit?

S nečistotami na troubě pomůže i celá řada dalších přírodních nebo běžně dostupných prostředků. Inspirujte se:

  • Výborně na čistění povrchů funguje i obyčejná jedlá soda. Z ní a trochy vody si vytvořte hustější pastu a tu naneste na povrch, který potřebujete očistit. Nechte působit alespoň 8 hodin a pak na sodu aplikujte postřikem ocet. Ten hmotu uvolní a zároveň odstraní veškerou zaschlou mastnotu. Nakonec vše smyjte a máte hotovo.
  • Pomocníkem je při čistění trouby i amoniak. Při práci s ním ale buďte opatrní. Chraňte se rukavicemi, a abyste se nenadýchali, vezměte si respirátor. Místnost po očistě také poctivě vyvětrejte. Čpavek naředěný s vodou můžete nastříkat přímo na troubu, nebo nechat uvolňovat uvnitř spotřebiče.
  • Podobně jako jedlá soda pak působí i kypřící prášek do pečiva, z kterého rovněž vytvoříte kašičku a tu nanesete na mastný povrch trouby. Necháte několik hodin působit a nakonec setřete.
  • Použít k odstranění nečistot můžete i jemnou sůl. Tu smíchejte s octem a naneste na znečistěný povrch. Po nějaké době omyjte vlhkým hadříkem.
Fotografie: Freepik

Skvěle pomůže při čistění vnitřní části trouby i samotná citronová šťáva s vodou. Směs i s dužinou vložte do žáruvzdorné misky a nechte vypařovat uvnitř spotřebiče alespoň půl hodiny při cca 150 °C. Trouba bude krásně vonět a dobře s ní mastnotu odstraníte pomocí houbičky nebo hadříku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]