Naučte se rychle a efektivně vyčistit kryt digestoře nebo rošt grilu

Léto je v plném proudu a sním je spojené i grilování s rodinou, či přáteli. To se však podepíše na tom, jak váš gril vypadá. Než ale po dlouhém zimním období svůj gril řádně rozpálíte a ugrilujete nějaké skvělé pokrmy, je nutné jej zodpovědně vyčistit. Důkladnou údržbou zabráníte připalování uplývajících nečistot, což by nebylo pro vaše zdraví nikterak příznivé. Jak ale gril co nejefektivněji a nejrychleji vyčistit?

Tato metoda navíc není vhodná jenom pro milovníky grilování, ale hodí se i ve chvíli, kdy potřebujete odstranit nečistoty a mastnotu z filtrů vaší digestoře. Stačí stejný postup a vše co zde nemá být, bude minulostí.

Jak na čištění grilu nebo filtrů digestoře

Než se pustíte do práce, připravte si tyto pomůcky:

  • latexové ochranné rukavice
  • kovovou nádobu větších rozměrů, kam se vejdou části z vašeho grilu určené k čistění (rošty apod.)
  • prostředek na čistění kanalizací zvaný „Krtek“ (je volně k dostání především v drogériích a větších prodejnách, jedná se prakticky o směs hydroxidu sodného)

Jak postupovat při čistění grilu

Rošty vyjměte z grilu a vložte do hluboké a široké kovové nádoby. Nezapomeňte si také nasadit ochranné rukavice. Pakliže máte „Krtka“ sypkého, nasypte na rošt do nádoby trochu tohoto přípravku a zalijte horkou vodou.

Jestli jste zakoupili tekutého krtka, je to snadnější a můžete směs rovnou nalít na povrch roštu, přidat lze také teplou vodu. Nechte působit několik minut. Už po krátké době bude možné zpozorovat uvolňující se nečistoty z roštu grilu.

Pozor dejte u grilů, které jsou vyrobené z hliníku. Jejich části v činidle nenechávejte déle jak dvě až tři minuty. Nerezové části grilu můžete ponechat v roztoku déle.

Po několika minutách pak rošt z roztoku vyjměte a opláchněte jeho povrch velice důkladně pod tekoucí teplou vodou. Následně ponechejte rošt uschnout a můžete jej vesele používat a ugrilovat rodině či přátelům něco dobrého. Ideální je, když tuto čistící proceduru budete provozovat ve venkovních prostorách. Například na terase, balkoně, nebo zahradě. „Krtek“ je totiž velice intenzivního aroma, zabráníte tak tomu, že ho budete nechtěně vdechovat.

Fotografie: Big Family VLOG

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]