Zářivé obklady a dlaždice v bytě nemusí být jen sen. Stačí vyzkoušet účinné domácí metody

Fotografie: Freepik

Dlaždice a obklady mohou dokonale zářit nejen díky speciálním čistícím prostředkům zakoupeným v obchodě. Naše prababičky a babičky používaly stejně účinné metody, avšak daleko ekonomičtější. Vyzkoušejte ingredience, které běžně používáte v kuchyni. Budete překvapení z výsledků.

Domácí čistič na dlaždice a obklady

K přípravě levného prostředku k úklidu potřebujete:

  • 2 lžíce jedlé sody
  • 1 lžíci mycího prostředku na nádobí
  • malé množství vody
  • kvasný ocet

Jak připravit a použít domácí čistič?

Jedlou sodu smíchejte v misce s prostředkem na nádobí, přilijte do směsi trochu vody a vytvořte polotekutou hustější hmotu. Tu naneste pomocí houbičky na dlaždice či obklady a nechte působit asi dvacet minut.

Fotografie: Pixabay

Poté na povrch nastříkejte ocet a za pět minut vše opláchněte čistou vodou a setřete suchým hadříkem. Ocet skvěle povrch dezinfikuje a soda pomůže odstranit uplývající nečistoty a skvrny.

Jaké další metody pomohou na čištění obkladů a dlaždic?

Výsledky se dostaví, pokud použijete na omývání dlaždic a obkladů i tyto metody:

  • Směs čpavku a vody: při manipulaci s čpavkem (amoniakem) si raději nasaďte rukavice a ústenku. Smíchejte jeden díl amoniaku s dvěma díly vody, protřepejte v rozprašovači a aplikujte na znečištěné obklady a dlaždice. Nechte působit hodinu a poté pečlivě smyjte.
  • Peroxid vodíku a jedlá soda: účinný je rovněž peroxid vodíku (asi 70 ml) smíchaný s jedlou sodou (zhruba 100 g) a trochou tekutého mýdla. Směs naneste na obklady a po deseti minutách setřete.

  • Citronová šťáva: jelikož citrony obsahují kyseliny, je jejich šťáva také výborným prostředkem k bělení a očistě zašedlých obkladů.
Fotografie: Pixabay
  • Savo na všechno: určitě znáte i bělící silný prostředek na úklid zvaný Savo. To vám také pomůže s nečistotami na dlaždicích a obkladech. Smíchejte jeho jeden díl s třemi dílky teplé vody a roztok rozprašovačem nastříkejte na plochu, kterou potřebujete omýt. Pozor na potřísnění pokožky a vdechnutí. Pracujte s ochrannými prostředky. Asi po půl hodině působení tekutinu dobře omyjte pomocí vlhkého hadříku.

Jak obecně pečovat o dlaždice a obklady, aby vypadaly stále jako nové?

Nejčastějším problémem při omývání dlaždic a obkladů jsou spáry mezi nimi. V těchto místech se zadržuje nejvíce nečistot a také opakovaně. Tomu lze předejít velice snadno jistou vychytávkou.

Pokud máte doma obyčejné svíce z bílého vosku, potřete jimi příslušné spáry, tím zabráníte usazování vlhkosti mezi dlaždicemi a obklady a ušetříte si i čas s úklidem.

Rovněž používejte na povrchy takové prostředky, které budou k druhu materiálu co nejšetrnější. Buď lze aplikovat výše zmíněné ekonomičtější varianty, nebo můžete zakoupit v drogériích speciální produkty. Jinou péči zasluhuje přírodní kámen i keramika. Pokud si nebudete jistí volbou produktu, nechte si poradit od odborníků (v hobby marketech a prodejnách stavebních materiálů).