Domácí prostředky k rychlé úlevě od nepříjemných hemoroidů: Čarodějnická líska, teplá koupel a studené obklady

Fotografie: scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hemoroidy můžete léčit doma pomocí zklidňujících ubrousků a krémů. Závažné hemoroidy však mohou vyžadovat lékařské ošetření.

Hemoroidy (někdy nazývané pilule) jsou zduřelé žíly v konečníku a řiti, které mohou způsobovat bolest, svědění a krvácení z konečníku. Mohou být vnitřní, nebo vnější. Vnitřní hemoroidy se nacházejí v konečníku a obvykle nejsou vidět ani cítit. Vnější hemoroidy jsou na vnější kůži konečníku. Obvykle během několika týdnů samy odezní, ale mohou způsobovat mírné až silné potíže, říká lékařka Monisha Bhanote. Zde je několik domácích prostředků a léčebných postupů, které mohou přispět k tomu, aby byly méně obtěžující.

Domácí léky na hemoroidy

Hemoroidy jsou nepříjemným zdravotním problémem, který postihuje mnoho lidí po celém světě. Jedná se o zánětlivá onemocnění krevních cév v oblasti konečníku, jež mohou způsobovat bolest, svědění, pálení a krvácení. Existuje mnoho léčiv, která mohou pomoci tyto příznaky zmírnit, ale někteří lidé volí spíše použití domácích léků.

Teplá koupel s epsomskou solí

Teplé koupele mohou pomoci zmírnit podráždění způsobené hemoroidy. Zkuste použít sedací koupel – malou plastovou vaničku, která se vejde na záchodové prkénko, takže můžete postižené místo jen ponořit, nebo si dejte koupel ve vaně. Vyzkoušejte teplou koupel nebo sedací koupel po dobu 20 minut po každé stolici. Přidání epsomské soli do vody může přinést další úlevu tím, že sníží bolest.

Studené obklady

Přikládejte ledové obklady nebo studené obklady na konečník, abyste zmírnili otok, po dobu 15 minut. U velkých, bolestivých hemoroidů mohou být studené obklady velmi účinnou léčbou. Nezapomeňte led zabalit do látky nebo papírového ručníku. Nikdy nepřikládejte něco zmrzlého přímo na kůži, protože by ji to mohlo podráždit nebo poškodit.

Vilín

Vílín, zvaný též čarodějnická líska, může snížit svědění i bolest, což jsou dva hlavní příznaky vnějších hemoroidů. Je to přírodní protizánětlivý prostředek, takže může také snížit otok. Můžete si ho koupit v tekuté formě, kterou můžete aplikovat přímo na vnější hemoroidy. Najdete ho i ve výrobcích, jako jsou ubrousky proti svědění a mýdla.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina, která má mnoho léčebných vlastností a může být užitečná i při léčbě hemoroidů. Obsahuje látky, jež mají protizánětlivé a protibakteriální účinky a mohou pomoci zmírnit svědění, pálení a bolest spojenou s hemoroidy. Pro použití aloe vera na hemoroidy vezměte list rostliny a odřízněte z něj špičku, kterou pak rozříznete a aplikujete na postiženou oblast. Nebo můžete zakoupit aloe vera gel, jenž se prodává v lékárnách nebo zdravotnických obchodech, a nanášet ho na postiženou oblast.

Aloe vera
Fotografie: Pixabay

Volné bavlněné oblečení

Vyměňte těsné polyesterové oblečení za prodyšné bavlněné (zejména bavlněné spodní prádlo), které pomůže udržet anální oblast čistou a suchou. To může potenciálně snížit příznaky a riziko infekce otevřených vředů nebo poškozené kůže. Vyhněte se používání parfémovaných pracích prostředků nebo změkčovadel tkanin, abyste snížili podráždění.

Čajovníkový olej

Tea tree olej je přírodní antiseptikum, které může pomoci zmírnit bolest, svědění a nepohodlí. Čajovníkový olej může také pomoci v boji proti bakteriím, jež by jinak mohly vést k infekcím poškozené nebo podrážděné kůže. Pro další úlevu používejte tea tree olej spolu s dalšími přírodními přípravky, jako je vilín nebo aloe.

Kokosový olej

Kokosový olej má podle výzkumu z roku 2008 silné protizánětlivé účinky, které mohou snížit zánět a otok. Jeho analgetické (bolest zmírňující) vlastnosti mohou pomoci snížit nepříjemné pocity způsobené hemoroidy. Jeho antibakteriální vlastnosti umožňují rychlejší hojení hemoroidů. Kokosový olej může také díky projímavému účinku pomáhat při zmírnění zácpy. Vzhledem k tomu, že zácpa nebo napínání při stolici je častou příčinou hemoroidů, může pomoci při jejich léčbě a prevenci.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]