Takto čistý záchod jste ještě neměli a přitom stačí použít suroviny, které máte běžně v kuchyni

Fotografie: Freepik

Čištění toalety vůbec nemusí být zdlouhavé a pracné. Pokud máme v domácnosti tvrdou vodu, hromadí se ve vodovodu vodní kámen a postupně ucpává potrubí. Čím déle budeme řešení problému odkládat, tím obtížnější pak bude se ho zbavit. Je proto důležité toaletu čistit pravidelně alespoň jednou týdně.

K vyčištění stačí prostředky z kuchyně

Abyste toaletu správně vyčistili, nemusíte utrácet peníze za drahé prostředky nebo několik hodin trávit drhnutím. Existuje mnoho přírodních tipů, které udrží toaletu zářivě čistou. Vyzbrojte se toaletním kartáčem, gumovými rukavicemi a smirkovým papírem, octem, jedlou sodou, plechovkou coly a parafínovým olejem nebo vazelínou.

Fotografie: Freepik

Nejprve zvedněte sedátko a vyčistěte boční strany a hrany vaší toalety. Nasaďte si rukavice a kartáčem či houbičkou je vydrhněte přírodním prostředkem. Nechte ho chvíli působit a opláchněte spláchnutím toalety. Pokud stopy vodního kamene přesto přetrvávají, postup opakujte.

Soda a jedlý ocet jsou malý zázrak

Odolné skvrny můžete snadno odstranit pomocí několika prostředků. Tím prvním je kombinace jedlé sody a octa. Je to ideální směs pro zabíjení bakterií a zbavení se vodního kamene. Jedlá soda je biologicky odbouratelná a netoxická, zároveň má ale silné antibakteriální účinky a dezinfekční vlastnosti. Ocet je pak víceúčelová přísada k čištění celého domu. Dokáže také odstraňovat vodní kámen.

Fotografie: Pixabay

Coca-cola pro dokonalou čistotu

Coca-Cola je nealkoholický nápoj, který dokáže zatočit i s odolnými nečistotami. Ideální je použít variantu bez cukru. Jednoduše ji nalijte do toaletní mísy po stranách a nechte chvíli působit. Pokud už je vodní kámen natolik usazený, že žádné prostředky nepomáhají, je čas vytáhnout jemný brusný papír. Je důležité, aby byl co nejjemnější, jinak budou stěny vaší toalety poškrábané.

Brusný papír můžete použít samostatně nebo namočený ve směsi jedlé sody a octa. Nasaďte si rukavice a brusným papírem silně vydrhněte strany toaletní mísy. Následně jednou naprázdno spláchněte a vaše toaleta bude opět zářit čistotou.

Fotografie: Freepik

Bělidlo jako dezinfekce

Navzdory všeobecnému přesvědčení vás bělidlo vodního kamene nezbaví, pouze ho vybělí natolik, že bude méně nápadný. Bude se ale dál hromadit a ucpávat odtok. Bělidlo ale můžete použít jako výborný dezinfekční prostředek, kdy po stranách toalety nalijete 200 ml roztoku, necháte pár minut působit a poté spláchnete.

Někdy se i po vyčištění toalety stane, že v ní zůstává nepříjemný zápach moči. V tom případě stačí použít osvěžovač vzduchu nebo deodorant, který nastříkáte přímo do mísy. Abyste toaletu udrželi čistou po co nejdelší dobu, namočte hadřík do parafínového oleje nebo vazelíny a otřete s ním všechny viditelné plochy.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]