Ekologický a šetrný úklid domácnosti bez přípravků plných chemie

Fotografie: Freepik

Drogerie, ale i super a hypermarkety jsou plné čisticích prostředků všeho druhu. Všechny sice prošly různými certifikacemi a splňují evropské normy, ale s jejich bezpečností to přeci jen není nijak horké. Když se podíváte na jejich přebaly, najdete výčet chemikálií, o nichž jste v životě neslyšeli, a také seznam bezpečnostních doporučení.

Co dělat, když se vám přípravek dostane na kůži, na oblečení, do oka, do nosu nebo do úst. Prakticky vždycky máte vyhledat lékařskou pomoc.

A tucet dalších varování se týká dětí. Čisticí přípravky se jim nesmí dostat do ruky, ale děti se jich nesmí ani nadýchat. Ale jak to máte udělat, pokud domácnost pravidelně uklízíte a výpary z čistidel jen tak samy od sebe nezmizí, to vám nikdo neporadí.

Řešení je přitom jednoduché. Stačí se vykašlat na drahou průmyslovou chemii a používat přírodní čisticí prostředky. Jsou levnější, stejně účinné, ale hlavně bezpečné.

Fotografie: Freepik

Praní prádla

Na praní prádla není nic lepšího, než poctivé a kvalitní starosvětské mýdlo. Věděly to naše babičky i prababičky. Mýdlo je totiž podstatně šetrnější než moderní prací prostředky, a to i látkám i životnímu prostředí.

Samo o sobě však neumí rozzářit barvy prádla tak hezky jako chemické přípravky. A tak musíte mýdlu trochu pomoci, například kapkou vinného octa pro barevné prádlo a špetkou jedlé sody pro bílé. Krásnou vůni dodá vypranému prádlu pár kapek esenciálního oleje.

Fotografie: Freepik

Podlahy a dlaždičky

V koupelně, kde pravděpodobně máte pračku, ještě chvíli zůstaneme. Právě koupelna je totiž jako nejvlhčí a nejteplejší místnost v domácnosti tradičně líhní bakterií a plísní všeho druhu. Můžete s nimi zatočit Savem nebo jinou drastickou chemií, anebo můžete využít šetrnější prostředky. Třeba jedlá soda, ocet, kyselina citronová a esenciální oleje.

Jedlá soda spolu s kyselinou citronovou, kterou můžete ve velkém balení koupit coby bílý krystalický prášek v lékárně či drogerii, abyste nemuseli drhnout koupelnu citronem, si skvěle poradí s vodním kamenem a dalšími usazeninami.

Octová voda vás zbaví všech možných bakterií, virů a plísní. Antibakteriální účinek mají také oleje, esenciální olej však můžete využít až na závěr celého úklidu k provonění domácnosti.

Fotografie: Freepik

Na vytírání podlahy můžete využít směs výše uvedených látek, respektive jejich roztok ve vodě. Jedlá soda má silný bělící účinek, zatímco kyselina citronová je efektivnější v odstraňování nečistot.

Vinný ocet je univerzální čisticí prostředek. Jejich kombinací se zbavíte prakticky všech nečistot v domácnosti, pokud nemáte na podlaze skvrny od motorových olejů a různých technických přípravků. Napodruhé vytřete vodou s vonným olejíčkem a máte vyhráno.

Usazeniny a zaschlá špína

Sporák, trouba a další kuchyňské náčiní mohou být při úklidu pěkný oříšek. I tady si však vystačíte s výše uvedenými pomocníky. Silný roztok kyseliny citronové dokáže po dvaceti minutách působení rozpustit prakticky jakoukoli zaschlou kuchyňskou špínu. A kdyby první várka nestačila, stačí zašpiněné místo natřít roztokem ještě jednou. Usazeniny pak jednoduše setřete.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]