Pavouci v domácnosti jsou pro mnohé noční můrou. Zjistěte, jak se jich zaručeně jednou provždy zbavit

Fotografie: Pexels

Pavouci jsou sice v přírodě velmi prospěšní, ale doma je málokdo uvítá, a to i proto, že kvůli jejich pavučinám nepůsobí náš domov čistě.

Jedná se o velmi rozšířený druh členovců. Pro pavouky jsou typické 4 páry nohou a klepítka, která jim slouží k obraně. U některých jedinců v nich dokonce mohou být uloženy jedové žlázy. Pavouci se vyskytují po celém světě. Jelikož mají rádi temná a stinná místa, najdeme je i v naší domácnosti, a to nejčastěji na místě, kam se při úklidu moc často nedostaneme. Jejich přítomnosti si většinou všimneme díky tomu, že objevíme pavučinu. A právě pavučina je hlavní důvod, proč se pavouků chceme zbavit.

Fotografie: Pexels

Pro některé z nás je pavouk přímo noční můrou

Mnoho lidí má z pavouků dokonce panickou hrůzu. Ta se odborně nazývá arachnofobie. Často se tedy uchylujeme k tomu, že si na boj s nimi zavoláme odborníka. Ten ale při likvidaci pavouků použije chemické prostředky, které se mohou negativním způsobem podepsat na našem zdraví. Proto je mnohem lepší zvolit přírodní cestu.

Nejjednodušším způsobem, jak se pavouků zbavit, je odstranit z našeho domu všechny věci, které pavouky přitahují. Pavouci se často skrývají v hromadách listí, odpadků, v kýblech nebo ve starých pneumatikách.  

Fotografie: Pexels

Tyto skrýše můžeme objevit nejen v našem domově, ale i v jeho okolí nebo například ve sklepě. Z těchto míst je pak pro pavouky velmi snadným úkolem dostat se i do naší kuchyně nebo pod postel. Pokud již ale pavouky v domě máme, bude zapotřebí jim vytvořit prostředí, které pro ně není příjemné. Vůní, která je přímo odpuzuje, je máta peprná. Z té si stačí připravit prostředek do rozprašovače a pravidelně ho aplikovat do rohů místností. Do nádoby na rozprašování nalijeme 3 šálky vody, 1 lžičku prostředku na nádobí a 1 lžíci esenciálního oleje s vůní máty. Láhev stačí protřepat a můžeme používat.

Je potřeba se dostatečně věnovat úklidu 

Do mátového esenciálního oleje ale můžeme také namočit bavlněné kuličky, které umístíme do otvorů kolem našich dveří a oken. To jsou totiž místa, kterými se pavouci dostávají do našich domovů. Pokud budeme kuličky pravidelně každý den měnit, zaručeně tak odpudíme z blízkosti našeho domova každého pavouka. Základem toho, aby v naší domácnosti nebyli pavouci, je udržovat pořádek. Nesmíme zapomínat uklízet zásuvky, knihy nebo například velké hromady časopisů. Místem, kde se pavouci také velmi často vyskytují, jsou úložné prostory pod postelí. 

Fotografie: Pexels

Při vysávání je zapotřebí pečlivě uklidit všechny pavučiny, živé pavouky, ale i jejich vajíčka. Nezapomínejte vysávat i prostor pod postelí, na skříni, za skříní, pohovky, ale například i noční stolky.

Pomocí speciálních nástavců je zapotřebí vysát také stropy, světla, lampy a rohy jednotlivých místností. Základem toho, jak z vašeho domova odpudit pavouky, je tedy uklizená domácnost. Pavouci se totiž živí hmyzem, a ten se může objevovat na zbytcích jídla. Zejména nevhodně uložený cukr nebo mouka může přitahovat mravence nebo červy. 

Zdroj: Countryliving