Obyčejný alobal a jeho nevšední využití v domácnosti. Usnadněte si život díky několika fíglům

Fotografie: Freepik

Alobal má ve své domácnosti leckterá šikovná hospodyňka. Skvěle totiž poslouží k přikrytí pokrmů při pečení. Kromě jiného má velmi dobré termostabilní vlastnosti, a tak v něm zabalená jídla vydrží déle teplá. Přinášíme vám však mnoho dalších způsobů, jak hliníkovou fólii můžete využít v praktickém životě.

Alobal při praní prádla

Už jste zkoušeli použít alobal při praní prádla? Pokud ne, určitě tak učiňte. Má totiž antistatický účinek a zvýší čistící schopnosti pracího prášku. Stačí z kousku hliníkové fólie udělat dvě až tři menší kuličky a vhodit je do bubnu před spuštěním pracího cyklu. Mnoho žen také tvrdí, že díky alobalovým kuličkám je prádlo méně pomačkané, když jej vyjmete z pračky.

Fotografie: Freepik

Pro snadnější a rychlejší žehlení nebo jako improvizovaný trychtýř

Protože alobal udržuje stabilní teplotu, hodí se i k zefektivnění žehlení prádla. Kousek hliníkové fólie odtrhněte a položte ji pod potah na žehlícím prkně. Hned spatříte rozdíl.

Kromě jiného můžete alobal použít i jako improvizovaný trychtýř k přelití různých tekutin, nebo k přesypání mouky, cukru a podobně. Stačí odtrhnout několik kousků fólie, složit je přes sebe a srolovat do tvaru trychtýře.

Ke zvýšení výhřevnosti topení i k nabroušení nůžek a struhadla

Hůře se váš byt vytápí? Pak si s tímto problémem hravě poradíte, když kousek alobalu nalepíte na topení (matnou stranou na povrch) a necháte působit. Pokud vás trápí tupé nůžky nebo struhadlo, hravě vše vyřešíte tak, že několikrát přes hranu předmětu přejedete hliníkovou fólií.

Fotografie: Freepik

Vaše šperky se budou opět blýskat a pánev bude jako nová

Zašedl váš oblíbený stříbrný prsten či řetízek? Žádný problém s alobalem! Tím vypodložte skleněnou misku, do ní vsypte trochu soli, sody bikarbony, přilijte vroucí vodu, malé množství octa a vložte šperky. Po několika minutách se budou opět krásně blyštit.

Dalším možným způsobem, jak hliníkovou fólii použít, je vyčistit pomocí ní připečenou pánev nebo plech. Jednoduše si z fólie vytvoříte kuličku a tu třete o povrch nádobí. Touto metodou můžete očistit i gril.

Fotografie: Freepik

Co by se nemělo do alobalu balit?

A na závěr si řekněme, co by se do alobalu balit nemělo. Určitě do něj nepatří třeba pokrájená jablka, oloupané mandarinky a pomeranče, nebo banány bez slupky. Rovněž se vyvarujte balení slaných potravin, jako jsou třeba uzeniny a sýry. Pokud přeci jen potřebujete pokrm zabalit, nepřekračujte dobu kontaktu s fólií déle než 4 hodiny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]