Proč přidat lžičku soli do pračky: Rozjasní barvy, poradí si s odolnými skvrnami a z pračky odstraní nebezpečné bakterie

Fotografie: Depositphotos

Sůl k dochucení jídla je v kuchyni určitě nepostradatelná. Možná ale nevíte, že ji můžeme využít i při péči a čištění našeho oblečení a tkanin.

Kuchyňská sůl je výborným prostředkem jak se zbavit některých odolných skvrn. Dokáže obnovit i zašlé barvy vašeho prádla a dokonce si poradí i se žlutými skvrnami od potu. Navíc je to přírodní dezinfekce, takže prádlo bude i hygienicky čisté. A jako bonus, pomáhá odstranit i usazený vodní kámen v pračce.

Praní prádla v pračce

Sůl můžeme použít při předpírání prádla a čištění skvrn nebo ji můžeme přidat rovnou k pracímu prášku. V pračce pomůže sůl odstranit skvrny z oblečení, rozjasní jeho barvy a prádlo změkčí. To oceníte obzvlášť při praní ručníků, lůžkovin nebo záclon. Zároveň se postará o usazený vodní kámen a zlikviduje i plísně a bakterie.

K pracímu prostředku přidejte půl šálku soli, nejlepší je pokud použijete tu hrubozrnnou. Perete-li opravdu špinavé nebo zašlé prádlo, přidejte k praní ještě bílý ocet. Ten je také výborný při odstraňování skvrn a celkové dezinfekci. U octu se nemusíte bát, že by po něm prádlo vonělo. Jakmile uschne, octový odér zcela vyvane.

Jak na odolné skvrny

Nejlepších výsledků při odstraňování skvrn dosáhneme, pokud skvrnu nenecháme zaprat, ale vyčistíme ji ihned. Sůl je na to ideální. Poradí si se skvrnami od krve, vína, inkoustu mastnoty i omáčky. U skvrny od červeného vína, stejně jako u krve je potřeba zasáhnou rychle, dokud skvrna nezaschne. Skvrnu tedy co nejrychleji a bohatě posypte solí, aby se víno do ní nasáklo. Poté látku ponořte na hodinu do studené vody a následně vyperte v pračce.

Fotografie: Freepik

V případě krvavé skvrny, nikdy nepoužívejte teplou vodu. Skvrnu posypte solí a nalijte na ni trochu studené vody. Nechte hodinu působit, poté vydrhněte ve studené vodě. Takto předeprané oblečení můžete dát do pračky a vyprat na nejvyšší teplotu, kterou daná látky snese. Čerstvá skvrna od krve by s tímto postupem měla zcela zmizet.

Skvrny od omáčky a mastnoty posypte solí a nechte ji nasát co nejvíce tuku. Poté promněte pod vodou. Můžete si pomoci i prostředkem na nádobí nebo zředit čpavek s octem 1:1. Skvrna by měla zmizet, poté můžete vyprat v pračce jako obvykle. Skvrnu od inkoustu posypte solí a přes noc namočte do misky z mlékem. Poté můžete běžně vyprat.

Koberce, záclony a skvrny od potu

Sůl si poradí i s vybledlými koberci a zašlými záclonami. Pokud je koberec malý, můžete jej, stejně jako záclony, celý namočit do silného slaného roztoku. Na velký koberec naneste solný roztok pomocí kartáčku, hadříku nebo houbičky. Nechte působit a poté vyčistěte čistou vodou. Sůl koberci navrátí zašlou slávu, díky obnoveným barvám.

Fotografie: Freepik

Zažloutlé skvrny od potu se velmi špatně čistí. Vyzkoušejte oblečení namočit do litru vody, do kterého přidejte lžíci soli a čtvrt šálku jedlé sody. Nechte hodinu působit, poté vyperte v pračce nebo vyvařte v hrnci, pokud to oblečení snese. Vždy se řiďte etiketami na oblečení a prádlo neperte na vyšší než předepsanou teplotu, barvy by se naopak mohly zaprat.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*