Starého zubního kartáčku se ještě nezbavujte – s čím vším vám doma pomůže?

Zubní kartáček má doma úplně každý, ať už ten klasický či elektrický. Jakmile přijde jeho čas, vyměníme jej za nový. Ten starý však ještě vyhazovat nemusíte. I poté, co jej k čištění zubů přestanete používat, může nadále sloužit k čištění, ale vaší domácnosti.

Jeho velikost a štětinky jsou ideální pro čištění těsných prostorů. To platí hlavně pro elektrické kartáčky na zuby, které mívají často malinké kartáčové hlavice. Ale nebudeme vás již zbytečně napínat a jdeme na to. Malý zubní kartáček jako velký pomocník při domácím úklidu.

Sprchová hlavice

V domácnostech, kde mají tvrdou vodu, se často stává, že na sprchové hlavici ulpí usazeniny, které ucpávají trysky. Nejsnadnější způsob je vložit hlavici do nádoby s octem a nechat minimálně hodinu, aby ocet usazeniny rozpustil. Pak už stačí jen vzít zubní kartáček a vyčistit. Ten se postará o odstranění uvolněných nečistot.

Čištění spárování

Vyčistit spárování je nimravá a ne zrovna příjemná práce. Připravte si kašičku z octa a jedlé sody a pomocí starého kartáčku na zuby spárování vyčistěte.

Čištění hřebenů

Starý zubní kartáček je skvělý pomocník na čištění hřebenů včetně vlasového kartáče. Odstraní vlasy i ulpělou špínu a mastnotu.

Kuchyňský dřez

Umýt dřez samo o sobě není až tak velký problém. Problémem jsou spíš oblasti kolem odtokového síta, různé záhyby a skulinky i okolí kolem vodovodní baterie. Zubní kartáček je v tomto případě opět velkým pomocníkem.

Šperky

Zubní kartáček je měkký, tudíž nehrozí poškrábání některých šperků. Na čištění použijte zubní pastu anebo pastu vyrobenou z jedlé sody a trochu vodu. Mnohdy postačí i obyčejné mýdlo a teplá voda.

Fén na vlasy

Fén mívá ze zadní strany tendenci zachytávat vlasy a další nečistoty. Kartáček je v tomto případě velmi užitečný a pomůže vám filtr na zadní straně fénu vyčistit.

Čištění oken

Kam se nedostanete rukou, nastrčte starý zubní kartáček. Všechny mezírky, žlábky, rohy a místa kolem okenního kování.

Filtr myčky nádobí

Čas od času je důležité vymýt filtr v myčce nádobí, který zachytává nečistoty. Kartáček je malý s dlouhou rukojetí a dobře poslouží k vyčištění trubkovitých filtrů myček nádobí.

Čištění pračky

Vymývat těsnění kolem bubnu v pračce, to je tedy sousto. Právě tam se totiž tvoří plíseň (černá slizká hmota), která se může odloupnout a stane se, že prádlo musíte vyprat znovu. Připravte si směs z octa a sody a kartáčkem tato místa důkladně vyčistěte.

Kuchyňské náčiní

Kartáčkem skvěle vyčistíte struhadlo, lis na česnek, sítko a jiné drobné kuchyňské náčiní. Použít jej můžete také tam, kde nedáte do nádoby celou ruku a potřebujete důkladně vyčistit strany a dno – třeba vysoké a úzké sklenice, hrníčky apod.

Ošatka

Pokud pečete a máte doma ošatku, asi víte, že by se neměla namáčet, ale pouze kartáčovat na sucho. Kartáček vyčistí drobné mezírky v ošatce.

Obrázek: pixabay.com