Domácí čističe na všechny typy koberců za hubičku: Jedno přetření odstraní skvrny, zápach a změkčí kobercová vlákna

Fotografie: iStock

Koberce jsou krytinou, která zútulní obytný prostor. Jejich nevýhodou je, že se oproti plovoucí podlaze nebo dlažbě hůře čistí.

Je dobré vědět, že na čištění koberců můžeme použít běžné a levné domácí suroviny. Pokud je správně nakombinujeme, mají velkou čisticí sílu a vyrovnají se i chemickým čistidlům z obchodu. Jejich použití je zcela bezpečné, neškodí zdraví ani životnímu prostředí. Můžeme je použít na vyčištění skvrn, ale i na celou kobercovou plochu.

Roztok na skvrny

Jedlá soda a ocet spolu vytvářejí šumivou reakci, která si poradí s řadou odolných skvrn. Ideální je, pokud se do čištění skvrny pustíme, hned jak vznikne. Zašlé skvrny se čistí hůře. Nasypte na skvrnu jedlou soudu. Nešetřete, zasypte ji kompletně, aby nebyla vidět. Poté vezměte ocet a po lžičkách ho lijte na jedlou sodu.

Na skvrně bude probíhat šumivá reakce a vznikat bezpečný okysličený plyn, který má velkou čisticí sílu. Reakci podpoříte přilitím dalšího octa. Poté tvrdším kartáčkem směs zapracujte do koberce a nechte působit 6 hodin nebo dokud místo zcela nezaschne. Nakonec vysajte vysavačem přebytečnou jedlou sodu a máte hotovo.

Fotografie: Freepik

Parní čištění

Z domácích prostředků si vyrobíte i velmi levný a účinný roztok do parního čističe. Na vyčištění celého koberce plně postačí roztok vody a octa. Jedná-li se o přírodní koberec, nařeďte ocet 1 : 1 s vodou. U syntetických koberců je poměr jeden díl octa na dva díly vody. Směs nalijte do parního čističe a koberec vyčistěte dle pokynů na stroji. Poté nechte koberec vyschnout.

Jak na voňavý koberec

Pokud potřebujete koberec především vyvonět a vyhnout se dlouhému schnutí, použijte suchou metodu čištění. Není tolik účinná a nezbaví vás všech bakterií jako v případě octové směsi, ale koberec osvěží a provoní. Poprašte celou plochu koberce jedlou sodou a sušeným voňavým kořením. Můžete použít rozmarýn, levanduli nebo jiné, které je vám svou vůní příjemné. Nechte chvíli působit a poté důkladně vysajte. Udělejte si však nejdříve bokem test, zda koření, jež chcete použít, nezabarvuje koberec a jde dobře vysát.

Jak na měkoučký koberec

Pokud chceme obnovit měkkost starších kobercových vláken, je nejlepší je ošetřit aviváží. Ve 4 litrech vody si rozmíchejte půl šálku aviváže, šálek octa a polévkovou lžíci prostředku na nádobí. Vše dobře promíchejte a nalijte do rozprašovače. Směsí lehce postříkejte koberec, aby byl vlhký. Poté pomocí kartáčku zapracujte směs do koberce a nechte uschnout.

Fotografie: Freepik

Jak často máme čistit koberce?

Odborníci doporučují důkladné čištění provádět jednou za 12–18 měsíců. K tomu patří především parní čištění, které zbaví koberec alergenů a bakterií. Pokud je koberec světlý, má vysoký vlas nebo jste alergici, budete ho muset čistit častěji. Bohatě si však vystačíte i s domácími prostředky, jež mají čisticí a antibakteriální účinky.

Zdroj: Insider

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]