Domácí směs na čištění trouby šetří námahu i čas v luxusních restauracích. Trouba doslova prokoukne

Fotografie: Depositphotos

Vyčistit doma důkladně troubu je obvykle velmi zdlouhavá a nepříjemná práce. Existuje ale hned několik skvělých tipů, kdy to konkrétní směs udělá prakticky celé za vás.

Každý domácí spotřebič, který nám denně poskytuje spolehlivou službu, potřebuje jednou za čas i naši péči a pečlivou údržbu. Udržujeme ho tím v perfektním výkonu, zároveň prodlužujeme jeho životnost. Trouba na pečení není výjimka, její čištění patří ovšem mezi ty skutečně nevděčné práce. Usazená mastnota, připečené zbytky, to je jen zlomek toho, co se uvnitř může nacházet. Ale touto jednoduchou směsí bude celý úklid mnohem jednodušší. Jak na to?

Tři přísady pro jednoduchost

reálně k její očistě potřebujete jen 3 ingredience. Konkrétně se jedná o jedlou sodu, vodu a ocet. Všechny tři umí být velmi silné čisticí prostředky, spolu však tvoří mnohem silnější nástroj. Do keramické misky proto dejte půl hrnku jedlé sody, přidejte trochu vody a několik polévkových lžic octa. Část roztoku v první řadě použijte k navlhčení trouby. Zbytek nechte uvnitř působit asi 45 minut při 100 stupních Celsia. Tak se směs dostane do hlubin té největší špíny.

Zcela bez ohledu na to, jak byla trouba původně špinavá, půjde po tomto zákroku vyčistit bez problémů a prakticky jediným tahem. Pokud by přece jen zůstaly nějaké zbytky, cyklus opakujte. Nejlepší je ovšem prevence, tedy drobné čistění v pravidelnějším rytmu. V takovém případě totiž nemá mastnota ani jiné nečistoty šanci se přichytit a dostatečně zaschnout. Jakmile se to stane součástí vaší běžné rutiny, drastičtější zásahy si můžete odpustit.

Pračka se vyčistila sama do 30 minut. Nyní pere prádlo jako nikdy předtím. Tenhle trik zvládne každý

Tableta do myčky a voda

Tohle je další fígl a atypický prostředek, který moc lidí nenapadne. Tabletu do myčky totiž vnímáme jako přísadu k čištění, ne nástroj samotný. Do trouby vložte misku s trochou horké vody a do ní namočte tabletu do myčky. Jen trochu, nechcete totiž, aby se začala drolit. Naštěstí jsou tyto tablety slisování velmi důkladně. Pak ji normálně použijte jako houbičku nebo kartáček a vydrhněte ta nejproblematičtější místa uvnitř trouby. Hlavně zákoutí a usazeniny.

Klidně ji na povrch položte naplocho a krouživými pohyby odstraňujte skvrny. Stačí jemný tlak, aby tableta nechala stopy prášku, které budou dále působit. Když bude vysychat, jednoduše ji znova namočte. Pak už stačí jen vlhký hadřík na setření veškerých zbytků. Rozhodně nezapomeňte na rukavice, protože složky tablety jsou velmi silné. Zvláště při alergiích nebo třeba drobných oděrkách je přímý kontakt kůže s tabletou velmi rizikový.
Zdroj: Megasvet
František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]