Zbavte se škrábanců na brýlích neotřelými způsoby, které vám v žádné optice schválně neprozradí

Fotografie: Pixabay

Brýle jsou doplňkem, bez kterého si mnoho lidí nedokáže svůj život jednoduše představit. Škrábance nám ho však mohou nepříjemně zkomplikovat.

Brýle nosíme nejen na ulici a kvůli ochraně zraku. Jde i o módní doplněk, který s sebou bereme do klubů nebo třeba na večírky. V létě pak platí, že by je měly nosit všechny dívky a ženy, aby zabránily působení slunce na pokožku, a tím i předčasným vráskám okolo očí. Jejich skla se však mohou snadno poškrábat. S tím si ale lze snadno poradit.

Vyzkoušejte spreje na čištění skla

Pokud je poškození malé, dost možná vám tato metoda postačí. Sprej naneste na sklo a najděte si nějaký měkký materiál z mikrovlákna, který bude zároveň vhodný k čištění. Nikdy nepoužívejte hrubý hadřík. Použití tkanin z mikrovláken je zásadní, právě jejich struktura se o škrábance postará tak, že budou prakticky neviditelné pouhým okem.

Prášek do pečiva na čištění brýlí

Jeho použití je opravdu snadné – jednoduše vytvořte suspenzi z prášku do pečiva a vody (lze použít i jedlou sodu) a naneste ji na skla. Poté je jemně přetřete hadříkem a vše nechte chvíli působit. Po půl hodině pak skla opatrně opláchněte pod vlažnou vodou. Uvidíte, že i ty větší škrábance budou skoro neviditelné.

Na plastové brýle se hodí leštěnka

Kupte si jednoduše obyčejnou leštěnku, nastříkejte ji na brýle a nechte chvíli působit. Poté vezměte vazelínu a čočky s ní potřete. Leštěnku i vazelínu roztírejte po skle hadříkem z nanovlákna tak dlouho, dokud nebudou škrábance zcela neviditelné. Obvykle to trvá 2–3 minuty soustředěného leštění.

Fotografie: Pixabay

Použijte kvalitní bílý ocet

Přineste si z kuchyně ocet a nezapomeňte také na kvalitní gumové rukavice pro ochranu rukou. Následně si vezměte k ruce ještě bavlněný tampon. Aplikujte ocet na čočku pomocí vaty. Nepoužívejte sílu a nedrhněte sklo, pouze jemně otřete povrch. Pamatujte si, že musíte pracovat rychle, a to kvůli působení kyseliny, která by mohla po delším čase sklo poškodit. Nakonec brýle opláchněte vodou.

Použijte prostředek na nádobí

Další možností je obyčejný saponát, který používáte na mytí nádobí. I ten dokáže odstranit škrábance a vrátit brýlím jejich krásný a žádoucí lesk. Použijte ho zároveň se sprejem určeným na čištění skla a poté skla brýlí jemně vyleštěte, odstraníte tak zároveň i všechny nečistoty a prach.

Vosk používaný na leštění aut

I když to vypadá na první pohled nepravděpodobně, vosk používaný k leštění karoserie vám pomůže se zbavit škrábanců na brýlích jakékoli velikosti a hloubky. A jak ho aplikovat? Malé množství rozetřete po skle brýlí a následně sklo prohlédněte. Pokud je škrábanec stále patrný, nevzdávejte to, ale zkuste použít více vosku.

Zubní pasta pro čištění brýlí

Neabrazivní zubní pasta je v tomto ohledu skvělým pomocníkem. Pomáhá vrátit sklům vašich brýlí jejich původní jas a lesk. Kápněte ji na sklo a trochu ji rozetřete vatovým tamponem. Ale pamatujte si, že pokud je škrábanec hluboký, musí být tento krok pro lepší výsledek proveden několikrát.

Fotografie: Pexels

Vsadit lze i na dětský šampon

Tato kosmetika je dostatečně jemná pro to, aby vašim brýlím neublížila. Několik kapek šamponu rozmíchejte ve sklenici vlažné vody a tento roztok poté použijte k čištění brýlí. Namočte do něj hadřík z mikrovlákna a několik minut soustředěně leštěte. Brýle budou jako nové, a to jak ty plastové, tak i ty skleněné.

Na odstranění škrábanců poslouží líh

Bez problémů si můžete připravit i vlastní čistič brýlí. Budete potřebovat tři díly alkoholu (postačí vám obyčejný líh), který smícháte s jedním dílem vody. Následně tuto směs přelijte do rozprašovače a použijte podle potřeby. Uvidíte, že žádné škrábance nebudou mít na skle vašich brýlí dozajista šanci.

Fotografie: Pixabay

Dejte pozor na vhodnou manipulaci

A na závěr ještě jedno doporučení: při leštění a používání některých receptů musíte být opravdu velmi opatrní, protože použití většího tlaku může skla nenávratně poškodit. Také dávejte pozor, abyste vybraný produkt nepoužili omylem i na rám brýlí – může z něj totiž sloupnout barvu. A to byste zcela jistě nechtěli.

Zdroj: The Manual

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]