Vyrobte si doma vlastní odmašťující prostředek. Je stejně dobrý jako ten z obchodu, ale ingredience na jeho přípravu jsou za hubičku

Fotografie: Unsplash

V kuchyni a dalších místnostech v bytě se usazuje kromě prachu i mastnota. Té se zbavuje velmi těžko a všechny produkty na ni nestačí. Unikátní směs si s ní ovšem hravě poradí.

Při úklidu domácnosti je potřeba vytáhnout i několik různých čisticích prostředků. Jeden si poradí s vodním kamenem, druhý s prachem, další je šetrný ke dřevu, jiný musíte použít na zažrané nečistoty. Jednu láhev si však již nebudete muset kupovat a utrácet za ni peníze, jelikož si tento prostředek budete umět vyrobit doma. Na odstranění mastnoty vám bude stačit jedlá soda a pár citrónů.

Fotografie: Unsplash

Zkombinujte sílu několika čistidel

Dříve neexistovala tak rozmanitá chemie, díky níž máme dnes většinu věcí, které si jen dokážete představit. Výjimkou nejsou ani čisticí prostředky, bez nichž bychom se v domácnosti nejspíše ani neobešli. Nebo snad ano? Předchozí generace si dokázaly poradit i s tím, co měly zrovna po ruce. Díky nim dnes víme, že s mastnotou dokáže zatočit například citrónová šťáva nebo alkohol.

Fotografie: Unsplash

Abyste si vyrobili ultimátní čistič na tučné povrchy, připravte si jedlou sodu, 6 středně velkých citrónů, alpu či líh (čím větší podíl alkoholu, tím lépe) a neutrální čisticí prostředek dle volby. Nejdříve vymačkáte z citrónů šťávu, následně do ní přidáte zbytek přísad a vše důkladně promícháte. Poté stačí už jen sledovat nádobu a čekat, až z jejího povrchu zmizí pěna, která se zde pravděpodobně při míchání vytvořila.

Hodí se téměř na vše

Takto připravený prostředek je ideální pro umývání mastných povrchů, jako je sporák, kachličky podél kuchyňské linky, mastná podlaha, dvířka trouby nebo odsávač vzduchu. Využití najde však i v jiných místnostech než je jen ta, v níž připravujete jídlo. Skvěle se hodí i na čištění koupelen nebo umývání oken, na nichž však mohou některé ze zvolených čističů zanechávat šmouhy.

Fotografie: Unsplash

Využití v domácnosti je opravdu široké, musíte však mít na paměti pár věcí, než prostředek poprvé použijete. Jelikož obsahuje šťávu z čerstvých citrónů, mohl by se při delším skladování zkazit, proto si ho připravte menší množství. Stejně tak může ovoce stát i za dalšími potížemi, jako je zanechávání šmouh nebo kapek. Z tohoto důvodu byste měli po vyčištění povrch setřít suchým hadrem.

Zdroj: Goodhousekeeping