Po triku s čajovým sáčkem se okna doslova blyští. Odstraní šmouhy, zaschlé kapky i roky zaschlý povlak

Fotografie: Depositphotos

Okna mohou o našem domě hodně vypovědět, ale udržet je čistá může být problém, pokud nemáte k dispozici armádu čističů oken. Naštěstí, i když by vám tento úkol jistě urychlili, je nepotřebujete.

Mytí oken nepatří mezi oblíbené činnosti většiny z nás. Existuje však způsob, jak to provést rychle a bez chemických přípravků. Výsledek bude senzační – okna budou lesklá a beze stop šmouh. Stačí použít produkt, který má v kuchyni úplně každý. Čas, jejž v současné době trávíme uvnitř, je dobrou příležitostí vyzkoušet tuto metodu, i když jen ze zvědavosti. Udělejte to – budete překvapeni.

Proč máme na oknech šmouhy

Na začátek bychom vám rádi připomněli dvě chyby, kterých se při mytí oken často dopouštíme – kvůli nim se boj se šmouhami zdá nekonečný.

Mytí oken za teplého slunečného dne

Mytí oken za teplého slunečného počasí je nejjednodušší cestou ke vzniku šmouh a skvrn. Proč? Sluneční paprsky způsobují rychlé vysychání kapaliny, která na skle zanechává ošklivé stopy. Z tohoto důvodu je nejlepší okna čistit při zataženém (a suchém) počasí nebo v pozdním odpoledni.

Použití vody z vodovodu

Většinou okna myjeme obyčejnou vodou z kohoutku. Problémem je, že ve většině domácností teče z kohoutků tvrdá voda. Zbavit se šmouh je proto obtížné, někdy dokonce nemožné. Kromě toho se na skle často usazují nečistoty, což ztěžuje a prodlužuje čištění. Nejlepší je používat destilovanou nebo převařenou vodu (i když převaření pomáhá odstranit pouze některé sloučeniny způsobující tvrdost vody).

Fotografie: Freepik

Neobvyklá, ale účinná metoda čištění oken

Neobvyklý způsob mytí oken je jejich mytí obyčejným černým čajem. Je to překvapivá a na první pohled zvláštní metoda, ale věřte nám – je účinná. Na vašich oknech nezůstane ani stopa po mastnotě, špíně nebo šmouze. Navíc neutratíte ani korunu a budete ušetřeni umělých barviv a vonných látek.

Jak na to

Vše, co potřebujete, jsou čtyři sáčky černého čaje, jeden hrnek uvařené vody a lahvička s rozprašovačem. Prvním krokem je převařit vodu a poté přidat čtyři čajové sáčky a nechat je louhovat alespoň 10 až 15 minut. Ovšem čím déle, tím lépe.

Poté čajové sáčky vyjměte a vyhoďte je do koše. Čajovou směs nechte několik hodin vychladnout a poté ji nalijte do lahvičky s rozprašovačem. A nyní jste připraveni na čištění oken, zrcadel a všech dalších skleněných a lesklých povrchů, které máte doma.

Fotografie: Freepik

Tento čisticí prostředek vydrží asi týden, ale je ho pouze okolo 250 ml, takže je pravděpodobné, že ho rychle spotřebujete. Můžete ho také skladovat v chladničce, aby měl delší trvanlivost, ale nezapomeňte ho uvést do pokojové teploty, než začnete čistit. Tento tip rozhodně stojí za vyzkoušení, pokud chcete mít zářivá okna a povrchy v domácnosti beze šmouh.

https://www.youtube.com/watch?v=w8cv2m2YJZ0

Zdroj: Mashed