Důkladné čištění pračky nepodceňujte. Bez něj nikdy nebudete mít skutečně svěží a voňavé prádlo. Instalatér prozradil na co se zaměřit

Fotografie: Depositphotos

Čištění pračky je prioritou, pokud chcete mít vždy stoprocentně čisté a voňavé prádlo. Rovněž je vhodné provádět pravidelnou dezinfekci pračky, aby se zabránilo možnému množení plísní nebo bakterií, které způsobují zápach.

Znečištěná nebo špatně udržovaná pračka nikdy nemůže zajistit čisté prádlo. Proto pamatujte na její údržbu a naučte se ji čistit přírodně a ekologicky bez nutnosti kupovat drahé přípravky.

Proč pračka zapáchá?

Na vině může být například tvrdá voda. Vodní kámen se totiž hromadí uvnitř potrubí a zde se pak kumulují nečistoty, které mohou způsobovat nejen poruchy, ale i zápach. Mezi další běžné příčiny patří:

  • Pračka není dostatečně větraná.
  • Prací prostředek může ucpat zásobník.
  • Prádlo zůstává po vyprání příliš dlouho v bubnu.
  • Špatný odtok odpadních vod.

Jak nepříjemný zápach odstranit?

Začněte vyčištěním bubnu pračky. Nejsnadněji to uděláte tak, že si smícháte ocet a jedlou sodu. Vznikne směs, kterou můžete bezpečně a účinně pračku dezinfikovat.

Fotografie: Pixabay

Poté spusťte pračku na 90 ° C po dobu 1 až 2 minut, poté ji vypněte a nechejte ji jednu hodinu stát. Následně restartujte celý prací cyklus. Na konci buben vytřete suchým hadříkem zcela do sucha.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte vyčistit i zásobník na prací prášek. Pomocí starého zubního kartáčku odstraňte zbytky pracího prášku a vše dobře vypláchněte čistou vodou.

V neposlední řadě nezapomeňte na těsnění bubnu. Shromažďují se zde nečistoty a zbytky čisticích prostředků, které vytvářejí nepříjemný zápach.

Připravte si pastu smícháním jedlé sody s citronem. Pomocí kartáčku namočeného v tomto přípravku vyčistěte záhyby gumy. Poté opláchněte těsnění vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Fotografie: Pixabay

Pozornost věnujte také filtru pračky, který bývá klidně už i po několika málo praních zanesený. Pokud chcete filtr vyčistit, zastavte vodu, poté odšroubujte přívodní hadici a vyčistěte filtry umístěné na jejích koncích pomocí kartáčku. Poté vložte všechny prvky zpět na místo. Je také důležité zkontrolovat vypouštěcí hadici a zajistit, aby v sobě neměla usazeniny, v takovém případě by měla být kompletně vyměněna.

Trik proti zápachu pro vaši pračku

Budete potřebovat:

  • 100 ml jablečného octa
  • 5 kapek levandulového éterického oleje
  • 5 kapek oleje z čajovníku
  • 5 kapek eukalyptového éterického oleje
  • 1 lžíci jedlé sody

Vložte všechny tyto přísady do bubnu pračky a spusťte normální prací cyklus. Můžete je také použít k parfémování oblečení namísto aviváže. Některé moderní pračky mohou disponovat i speciálním čistícím programem, který zajistí samočištění a ušetří vám tedy zmíněnou práci. Vybavenost jednotlivými programy u vašeho modelu můžete ověřit například v tomto srovnání praček.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]