Zatuchlý zápach plesnivějící pračky neznačí nic dobrého. Vyčistěte její vnitřek během jednoho praní za pomoci domácího prostředku

Fotografie: Depositphotos

Plíseň, špína, sliz a ostatní jsou jen známkou toho, že se o svou pračku špatně staráte. Dopřejte jí pravidelnou očistu, abyste si oblékali dokonale čisté oblečení.

Jedna věc je špinavá pračka, druhá věc je praní ve špinavé pračce. Prát v takovém spotřebiči jistě není dobré a oblečení, i když se zdá být čisté, obsahuje řadu bakterií. Následně vlivem mikroorganismů mohou způsobovat ekzémy a jiné zdravotní potíže. Vyhněte se těmto potížím, jsou zbytečné. Zkuste své pračce raději poskytnout pravidelnou péči, odmění se vám delší životností a poctivě vypraným a voňavým oblečením.

Jak zjistím, že je čas na čištění pračky

To je jistě jednoduché, pokud perete například montérky či jiné silně zašpiněné oblečení, doporučujeme pračku čistit jednou za tři měsíce. Pokud perete běžně špinavé oblečení a sem tam nějaké dětské tepláčky od bláta, stačí ji vyčistit jednou za půl roku. Každopádně ale vždy po doprání nechte buben pračky otevřený, aby veškerá vlhkost vyšla ven. 

Fotografie: Freepik

Pokud to uděláte přesně naopak, plíseň bude zvesela růst. Také pračku vyčistěte tehdy, když sáhnete za těsnění bubnu pračky prstem a uvízne vám na něm špína, maz a jiné nečistoty. Jedná se o nejhorší známku toho, že je vaše pračka velmi znečištěná. Doporučujeme nepoužívat chemické přípravky, které nejsou ke zdraví a k přírodě ideální, zkuste raději obyčejný ocet.

Jak pračku vyčistit

Zmíněný ocet bude nejideálnější, šetrnější, a navíc působí i jako dezinfekce a je levný. Stačí koupit litr octa, pokud můžete, rozhodně sežeňte 20% ocet. Běžně se v potravinách nedá koupit, ale na internetu je k sehnání i v pětilitrových kanystrech. Pokud nemáte možnost, využijte tradiční ocet, který používáte pro zavařování nebo saláty. Stačí, když ho nalijete do pračky a zapnete program na vysokou teplotu, nejlépe na 90 °C. Odstraníte tak plísně, maz a jiné nečistoty.

Fotografie: Unsplash

Někdo také řeší nečistoty v pračce tím způsobem, že do každého praní nalije půl šálku octa. Oblečení po vytažení z pračky mírně páchne octem, ten ale rychle vyprchá a zůstane vám krásně čistá pračka a čisté oblečení. Navíc ručníky po něm budou nádherně měkké. Pokud je pračka silně znečištěná, použijte tři polévkové lžíce kyseliny citronové, nasypte ji do zásobníku a do bubnu pračky nalijte jeden litr octa – to je vše. 

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]