Obnovte bělost svého oblečení snadno a bez použití bělidla z obchodu. Domácí postup zajistí barvu jako u ještě nepoužitého kusu z regálu

Fotografie: Depositphotos

Pokud váháte, zdali máte vyhodit své oblíbené bílé oblečení jen pro to, že je zaprané, odpověď zní ne. S těmito triky ho totiž snadno vybělíte, že se bude zdát jako nové.

Pokud vás sužuje zaprané a zašedlé bílé oblečení, zpozorněte. Řešení je mnohem jednodušší, než by se vám na první pohled mohlo zdát. Místo drahých chemických čističů a bělidel (které leckdy ani žádný viditelný efekt nepřinášejí), nebo konečného řešení v podobě vyhození kusu oblečení do koše, vyzkoušejte několik triků, které si oblíbila generace vašich babiček. Díky nim bude dříve zažloutlé a zašedlé bílé prádlo opět zářit, jako by bylo nové.

Přírodní produkty účinkují a zároveň neničí vlákna

Potřebujete-li oživit zašlé bílé oblečení, není nic lepšího, než vyzkoušet některý z přírodních produktů, které již máte doma. Skvělým pomocníkem k odstranění žlutých skvrn a k celkovému bělení oblečení, je peroxid vodíku. Do zašpuntovaného umyvadla nalijte dva litry horké vody, k nim přidejte 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku, 1 polévkovou lžíci tekutého pracího prostředku a vše promíchejte. Do vzniklého roztoku namočte oblečení, které chcete vyčistit, a to na celých 20 minut.

Fotografie: Freepik

Po uplynutí požadované doby prádlo vyndejte, opláchněte pod tekoucí vodou a vyperte, jak jste zvyklí. Peroxid vodíku v kombinaci s citronovou šťávou vám rovněž pomůže z oblečení odstranit mastné skvrny.

Účinný roztok získáte smícháním 250 mililitrů peroxidu vodíku, 500 mililitrů vody a 250 mililitrů citronové šťávy. Špinavý kus oblečení do roztoku namočte těsně před praním, a poté jej vyperte. Účinek uvidíte takřka okamžitě.

Fotografie: Pixabay

Zažloutlé bílé prádlo pomáhá rovněž skvěle bělit obyčejný aspirin. Abyste žluté skvrny či žlutý nádech z oblečení odstranili, přidejte do pračky před praním 2 šumivé tablety aspirinu. Vyprané prádlo bude bíle zářit a po žluté barvě nebudou ani stopy. Jako pomocníka jistě oceníte i bílý ocet, který je skvělý pro oživený zašlé bílé barvy. Smíchejte 750 mililitrů vody, 125 mililitrů bílého octa a do roztoku namočte na půl hodiny oděv, který chcete vybělit. Poté opláchněte a vyperte jako obvykle.

Citron a jedlá soda dokáží zázraky

Bělost zašlého bílého prádla nejsnáze obnovíte za pomoci citronové šťávy a soli. Tato kombinace se stane vaším spojencem v boji proti žlutým skvrnám od potu, ale i proti zašedlému – zapranému bílému oblečení. Pro co nejlepší výsledky smíchejte 1,25 litru horké vody s 0,5 litrem citronové šťávy a se 100 gramy soli. Ve vzniklém roztoku máčejte znečištěné oblečení po dobu asi jedné hodiny, poté jej opláchněte a vyperte.

Fotografie: Freepik

Sílu citronu nicméně nemusíte kombinovat pouze se solí, vcelku populární dvojici totiž tvoří i s jedlou sodou. Tato kombinace je proslulá pro čištění odolných a zdánlivě neodstranitelných skvrn. Vytvoříte ji tak, že smícháte 3 polévkové lžíce jedlé sody a 1 polévkovou lžící citronové šťávy.

Vzniklou pastu naneste na místo se skvrnou a nechte půl hodiny působit. Po uplynutí potřebného času jednoduše opláchněte a vyperte v běžném pracím cyklu.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]