Už žádné otravné žmolky na oblečení. Fígle při praní prádla vám pomohou vyhrát věčný boj

Fotografie: Depositphotos

Už vás zmáhá ta neustálá bitva se žmolky na oblečení? Zkuste dodržovat určitá opatření při praní a vzejděte z tohoto boje jako vítěz.

Žmolky, věčný nepřítel našeho prádla, se kterým vedeme boj snad od dob, co jsme se naučili prát. Nějakým způsobem jsme přijali tvorbu těchto drobných uzlíků na látce jako fakt, se kterým nelze nic dělat. To je ale omyl. Žmolkům můžete předejít, pokud budete dodržovat jistá pravidla. Naučíme vás, jaká preventivní opatření zaujmout a hlavně, jak se žmolků zbavit, když už se na vašem oblečení objeví.

Jak se vyhnout žmolkům na oblečení

Co to vlastně ty žmolky jsou? Jedná se o drobná textilní vlákna, která se během praní oddělují od prádla a ulpívají na jiných látkách. Ačkoli je oblečení řádně vypráno, kvůli žmolkům se tak nejeví. Proto je dobré dodržovat určitá pravidla, aby žmolky již neměly šanci.

Fotografie: Pxhere

Oděvy z měkké tkaniny perte vždy odděleně s programem vlna pro jemné prádlo. Totéž platí pro ložní prádlo, které je obzvláště křehké. Také se vyvarujte praní světlého prádla s tmavým nebo barevným. Stejně tak, nejen pro uchování barev, perte prádlo naruby. Látky, na kterých se snadno tvoří žmolky, sušte na vzduchu přirozeným způsobem, nevkládejte je do sušičky.

Co dělat, když opatření nepomohla

Může se samozřejmě stát, že i přes dodržení veškerých pravidel, se žmolky přece jen objeví. V tomto případě může být problém v množství pracího prostředku. I když jste v praní ostřílení, nedávkujte si prací prostředky jen tak od oka.

Dodržujte správné množství podle pokynů výrobce spotřebiče. Vyvarujte se také přeplnění bubnu a prášku na praní. V rámci boje se žmolky je vždy lepší použít tekuté prací prostředky než práškové.

Fotografie: Pxhere

Stejně tak věnujte pozornost samotné pračce. I v ní může být problém. Pokud pračka neplní svou funkci správně, i přes veškerá opatření se mohou žmolky nadále tvořit. Vyčistěte buben, podívejte se i na filtru a nezapomínejte ani na gumové těsnění.

Jak žmolky z oblečení odstranit

Pokud se žmolky na vašem oblečení už vyskytly, bude vás zajímat, jak se jich zbavit. Spousta lidí se uchyluje k žiletce, což je jeden z možných způsobů, jak žmolky odstranit, ale riskujete poškození látky. Investovat můžete do elektrického odstraňovače nebo zkusit domácí tipy.

Fotografie: Pxhere

Omotejte si izolepu kolem prstu a jednotlivě se dotýkejte lepicí stranou žmolků. Ty ulpí na pásce a oblečení zůstane beze stop. Je to sice zdlouhavější proces, ale bezpečný, levný a jednoduchý.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]