Staré utěrky budou zase jako nové. Podomácku smíchaný špínožrout odstraní i zažloutlé a nepratelné fleky

Fotografie: iStock

V řadě domácností nevydrží utěrky dlouho bez poskvrnky. Časem se na nich objeví i nepratelné fleky. Tady vstupují do hry triky hotelových uklízeček, aby zase zářily čistotou.

Přes veškerou naši snahu se málokomu povede, aby utěrky i po několika použitích byly bez fleků. Vylitá káva, šťáva z jahod, pokapaný olej, to vše často končí na našich utěrkách. I když je pak vypereme na vyšší teplotu, skvrny jsou tak odolné a zažrané, že už se chystáme utěrky přemístit do garáže nebo dílny k jiným účelům. Než se však s nimi definitivně rozloučíte, dejte jim ještě šanci s tímto trikem.

Jak pečovat o utěrky

V první řadě je dobré utěrky používat skutečně jen na utírání nádobí. Na upatlanou linku nebo vylité věci bychom měli používat hadřík. To se sice lehce řekne, ale pokud se v domácnosti pohybují i jiné osoby, často nám naši představu o tom, co by se do utěrky mělo utřít, jaksi kazí. Pokud tedy zaznamenáme, že utěrka je značně flekatá, tak ji místo do koše na prádlo ihned namočíme do teplé vody a necháme odmočit. Se zaschlými a zapranými skvrnami se totiž bojuje o poznání hůře.

Většina utěrek snese při praní přes 90 °C, ale to byste si měli vždy ověřit na štítku a barevné utěrky raději vyřadit. Horká voda velmi pomáhá při odstraňování skvrn. Mnoho z nás však na takto vysoké teploty z ekologických či ekonomických důvodů prát nechce. A upřímně, ani vyvářka si často neporadí se vším. Je to trochu k vzteku, když se snažíme utěrky vyčistit a i po vyvářce jsou stále zašlé a flekaté.

Domácí čistící prostředek

Tímto jednoduchým domácím prostředkem si poradíte s většinou odolných skvrn. Připravte si hrnec nebo kyblík s horkou vodou. Rozmíchejte v něm 2 lžíce slunečnicového oleje, 2 lžíce jedlé sody a hrnek prášku na praní nebo pracího gelu. Oleje se v žádném případě nemusíte bát. Váže na sebe nečistoty a po vyprání v pračce nebude po mastném oleji ani památka.

Fotografie: Freepik

Do této směsi můžete přidat i trochu bělícího prostředku, ale pozor na štítky, některé utěrky by nemusely dobře dopadnout. Takto nechte utěrky namočené několik hodin, pak je důkladně propláchněte a vyperte na 40-60 °C. Propláchnutí je důležité, abychom se zbavili opravdu všech zbytků z pracího prostředku nebo bělidla.

Další skvělou metodou je použití žlučového mýdla. Utěrky namočte v kyblíku a žlučovým mýdlem je potřete z každé strany a promněte v rukou. Nechte dostatečně dlouho odmočit a poté vyperte jako obvykle. Pokud chcete mít jistotu, že utěrky jsou i hygienicky čisté, stačí je po uschnutí přežehlit. Horko z žehličky spolehlivě zničí veškeré případné bakterie.

Zdroj: TasteOfHome

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*